“Portret” w obiektywie ZTF-u

„Portret” jest zbiorową wystawą fotografii Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którą stowarzyszenie zamyka rok wystawienniczy w prowadzonej przez siebie Galerii Fotografii Ratusz.

Uroczysty wernisaż odbył się 12 grudnia, dzień przed podsumowaniem roku kulturalnego w mieście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W otwarciu wystawy członków jednego z prężniej działających zamojskich stowarzyszeń kulturalnych wzięli udział licznie zgromadzeni goście. Dość powiedzieć, że podczas wernisażu Galeria wypełniła się po brzegi. Tym bardziej to miłe, że wernisaż bezpośrednio nakładał się z otwarciem wystawy malarstwa Mariana Kędry. Na szczęście byli tacy, którzy po otwarciu w BWA przyszli obejrzeć wystawę fotografii. Bardzo nam przyjemnie. Dziękujemy.
“Portret” Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego obejmuje 18 czarnobiałych pionowych portretów. To właśnie czarnobiały pion był jedynym formalnym ograniczeniem jakie narzucili pomysłodawcy autorom. Reszta była w rękach, a raczej głowach twórców.
W konsekwencji, w Ratuszu zawisły różnorodne prace. Znajdziemy więc portrety dzieci, kobiet i mężczyzn – w różnym wieku. Portrety wykonane w studiu i w plenerze, w całości zaaranżowane, jak i te nieustawiane, reportażowe, a nawet portret „bez twarzy”. Niemała część fotografii jest teatralna i dyskretna, wykonana w niskim kluczu, ale nie brakuje też jasnych, “czystych” kadrów. Wśród wszystkich prac znajdziemy portrety intymne, liryczne, romantyczne, ale również wesołe, radosne czy dynamiczne.
Biorąc pod uwagę ilość autorów oraz formalne ograniczenie należy podkreślić duże zróżnicowanie pod względem interpretacji tematu i dobry poziom ekspozycji.
Wystawę, która została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość, oglądać można w Galerii Fotografii Ratusz do połowy stycznia. Zapraszamy!
Autorzy prezentujący swoje prace na wystawie: Andrzej Bąk, Diana Berdak, Sławomir Borysz, Wojciech Chudzik, Paweł Czop, Karolina Gromek, Wojciech Kapuściński, Anna Kwiatkowska, Renata Kwiatkowska-Gnyp, Tomasz Kwiatkowski, Wojciech Lembryk, Tadeusz Mierzwa, Stanisław Orłowski, Andrzej Pogudz, Marek Ryś, Wioletta Sawa, Waldemar Siatka, Dariusz Szopa

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *