Od środy 16 marca ruszy rejestracja obywateli Ukrainy

Od środy 16 marca ruszy rejestracja obywateli Ukrainy, którzy przed rosyjską agresją uciekli do Polski, będą nadawane im numery PESEL. Równocześnie od tego dnia rodziny ich goszczące będą mogły składać wnioski o refinansowanie kosztów – w sumie chodzi o 40 zł na dobę, w przypadku każdego uciekiniera wojennego.

Regulująca te kwestie specustawa o wspieraniu obywateli Ukrainy została ostatecznie uchwalona w sobotę. Teraz trafo do prezydenta.
Czytaj: Sejm poprawił specustawę – wykreślona “bezkarność” urzędników i przedsiębiorców>>
Już wcześniej Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA zapowiadał, że cały system samorządy będą mogły sprawdzać już od 14 marca.  Resort zapewniał, że jest przygotowany podręcznik dla samorządów jak to zrobić. Np. Jak tłumaczyć z cyrylicy, także z języka ukraińskiego, różne ważne informacje, które samorząd musi pobrać od takiej osoby.
Od piątku trwają szkolenia dla urzędników, a w poniedziałek mają być też specjalne webinary.
Refinansowanie – tak, ale przez dwa miesiące
Również od środy będzie można składać wnioski o refinansowania kosztów związanych z przyjęciem i opieką nad obywatelami Ukrainy. Ma to być kwota 40 zł dziennie na osobę i będzie wypłacana też wstecz, ale jak poinformował wiceszef MSWiA, do daty złożenia wniosku. Innymi słowy na kolejny okres trzeba będzie ponowanie złożyć wniosek.
Taka pomoc ma być  przyznawana na danego obywatela Ukrainy przez dwa miesiące. – Wzór wniosku jest tworzony, najpóźniej w poniedziałek będzie opublikowany. Będzie zawierał oświadczenie, że informacje w nim zawarte podawane są pod rygorem odpowiedzialności karnej chodzi o zabezpieczenie państwa i samorządów. Wsparcie jest przyznawane na 60 dni, więc jeśli ktoś będzie przyjmował u siebie daną osobę przez 60 dni, to może złożyć wniosek na pierwsze 30 dni, i potem kolejny na kolejne 30 dni – wyjaśniał wiceminister.
Dodał, że jeśli taka osoba zaprosi następnie do swojego domu kolejną Ukraińską rodzinę,  to również może uzyskać refinansowanie kosztów takiej pomocy.

Dodatkowe wsparcie dla samorządów – także “ręce do pracy”
Szefernaker poifnormował, że cały proces związany z legalizacji pobytu Ukraińców, którzy schronili się w Polsce będzie wymagału ogromnego zaangażowania także urzędników. Dlatego gminy i powiaty mają być wspierane przez urzędników z organów centralnych.
– Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie ważne dla funkcjonowania całej administracji państwowej, publicznej, przedstawiciele także pracownicy urzędów administracji centralnej wesprą samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji. Jestem po rozmowach z panem prezydentem Warszawy, z prezydentem Krakowa. Myślę, że w Warszawie to przynajmniej 100 pracowników administracji centralnej wesprze od środy pracowników samorządów w tych czynnościach (…) Jeżeli chodzi o Kraków to będzie przynajmniej 30 pracowników – zapewnił.
Zaapelował też, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów. – Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji w związku z tym – podkreślił wiceminister. /info UM/

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *