Koncert „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”

Dzięki Fundacji Dariusza Stachury „CANTO PRO CLASSICA” oraz  Prezydent Miasta Zamość – Andrzeja Wnuka 4 maja  o godzina 19.00 w Zamojskim Domu Kultury mieszkańcy Zamościa mogli obejrzeć koncert  „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”.

 „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” w przemyślany i ciekawy sposób połączył najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów.

Cenieni śpiewacy operowi wcielili się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków.

Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania –  Solistom towarzyszył chór i orkiestra kameralna pod opieką tenora Dariusza Stachury. W widowisku wzięło udział około 30 artystów: orkiestra, śpiewacy, aktorzy i tancerze baletu w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, scenografia nawiązująca do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

Koncert zorganizowano z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości a celem jest  kształtowanie postaw patriotycznych poprzez udostępnianie mieszkańcom kultury wysokiej, wyrabianie w społeczności potrzeby i chęci wspólnego świętowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.