Koncert ku czci św. Cecylii

Wczoraj, 25 listopada, w zamojskiej Katedrze odbył się koncert dedykowanemu patronce śpiewu i muzyki kościelnej.

W przedsięwzięciu udział wziął Męski Zespół Wokalny Kairos , Chór Ziemi Zamojskiej Contra oraz  Ewa Maziarz.

Kairos to powstały w 1999 roku Męski Zespół Wokalny z Lublina śpiewający jako jeden z nielicznych w Polsce muzykę kontemplacyjną. Założycielem i dyrygentem zespołu jest charyzmatyczny artysta Borys Somerschaf. Grupa ma w swoim repertuarze głównie śpiewy cerkiewne oraz greckie, ormiańskie i gruzińskie pieśni liturgiczne.  Zespół na swoim koncie ma już 3 wydane płyty. Ponadto udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmów Wiedźmin (2001) i Quo vadis (2001). Jest laureatem nagród m.in. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (w 1995 i 1996), Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (2003), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (w 2005).

Chór Ziemi Zamojskiej CONTRA pod batutą dyrygent Katarzyny Wasilewskiej. Chór i prowadzące go stowarzyszenie działa od 2009 roku przy Klubie Batalionowym w Zamościu. Skupia osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach oraz profesjach. Chór promuje kulturę w kontekście alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Promuje twórczość artystów oraz tworzy pozytywny wizerunek kultury regionu. W swoim repertuarze ma utwory z okresu od renesansu do współczesności, wykonuje utwory patriotyczne, rozrywkowe i ludowe. W swoim dorobku ma wiele osiągnięć, wśród których najnowszym jest zdobyty 24 listopada brąz w kategorii chórów mieszanych na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis. Chór cyklicznie organizuje Roztoczański Koncert Kolęd i Pastorałek oraz koncert muzyki pasyjnej „Crux Christi”.

Na organach utwory zagrała pochodząca z Lubaczowa, Ewa Maziarz utalentowana organistka z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, która aktualnie pracuje w parafii katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

Zgromadzeni usłyszeć mogli:

  • w wykonaniu zespołu Kairos

Otcze nasz N. Kiedrow
Psalm I (Błogosławiony mąż) – na melodie Kijowsko – Pieczerskiej Ławry
Żeny mironosicy – P. Łukaszewski
Psalm 33
Barechosutiamp
Kristos i medż
Surb astawac
Szalom alejchem
Jeruszalaim szel zawach
Ganatldi
Szen char
Gmerto

  • Ewa Maziarz zagrała:

S. Bach – Preludium i fuga g-moll
W. Żeleński – preludium 4-głosowe na temat „Kto się w opiekę”
S. Bach – preludium Christ lag in Todesbanden
Introdukcja (chorał c –moll) ze Suity Gotyckiej Leon Boellmanna

Zapraszamy do obejrzenia video- i fotorelacji

Koncert ku czci św.Cecyli

Koncert ku czci św.Cecyli – Katedra Zamojska

Opublikowany przez Życie Zamościa Niedziela, 25 listopada 2018

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *