Japanorama Agnieszki Słodkowskiej w Synagodze

W centrum „Synagoga” przy ul. Pereca 14 w Zamościu w sobotę, 1 lipca 2017, o godz. 16:00 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Słodkowskiej pt. „Japanorama”

Tak swój cykl obrazów opisuje Autorka, pani Agnieszka Słodkowska; „Kiedy byłam małą dziewczynką uwielbiałam serial „Shogun”. Z ogromną niecierpliwością oczekiwałam kolejnego odcinka i w odróżnieniu od moich rówieśniczek nie byłam fanką „gaijina” (cudzoziemca granego przez Richarda Chamberlaina) ale Pana Toranagi, w którego rolę wcielił się znakomity japoński aktor Toshiro Mifune. Moja fascynacja Japonią trwała przez lata; zawsze żywo interesowałam się japońską sztuką począwszy od niewiarygodnie pięknych ukiyo-e Hiroshige czy Hokusaya, delikatnych sumi-e po sztukę absolutnie nowoczesną tworzona przez takich japońskich twórców jak Yayoi Kusama czy Tadao Ando. Także filmy wielkiego Kurosawy mocno odcisnęły się na mojej duszy („Ame agaru” czyli „Po deszczu” tytuł tego filmu nosi jeden z moich obrazów) Po wielu wielu latach, wreszcie dane było mi zobaczyć Japonię. Cykl „Japanorama” jest malarskim zapisem moich 2 podróży po Japonii, jakie odbyłam w kwietniu 2008 i w listopadzie 2010 roku. Zafascynowana Krajem Kwitnącej Wiśni pragnę podzielić się z widzem „swoją” Japonią, przez siebie „sportretowaną”. Odbiorca znajdzie tu zarówno nocne kadry z barwnymi neonami jak i zwykłą ulicę, gdzie spieszą ludzie zajęci swoimi sprawami, wielkie metropolie z estakadami, a także zaciszne zaułki świątyni, morskie pejzaże czy kwitnącą „sakurę”.

Agnieszka Słodkowska ur. w 1973 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Kielcach. W latach 1996-2001 studiowała na Wydziale Artystycznym w Częstochowie (dziś Akademia im. J. Długosza)

Wystawa „Japanorama” będzie prezentowana w Centrum „Synagoga” przy ul. Pereca 14 w Zamościu od 1 do 29 lipca 2017 r.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *