Industrial – wystawa fotografii Tadeusza Sumińskiego

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Fundacja Archeologia Fotografii otworzyło wystawę fotografii Tadeusza Sumińskiego pt. Industrial. Wernisaż odbył się w piątek 20 marca o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii “Ratusz”.

Prezentowane zdjęcia, pokazują mało znaną cześć dorobku wybitnego pejzażysty Tadeusza Sumińskiego (1924-2009), którego archiwum opracowuje Fundacja Archeologia Fotografii. Fotografie pochodzą z lat 1962-1964, kiedy Sumiński pracował jako etatowy fotograf w „La Revue Polonaise”, francuskojęzycznej wersji miesięcznika „Polska”, w której przemysł był jednym z wiodących tematów przez cały okres funkcjonowania pisma. Materiał, zawierający wybór fotografii z kilku zakładów przemysłowych, jest nie tylko interesującym dokumentem, ale przede wszystkim przykładem poszukiwań formalnych Sumińskiego. Fotografie pochodzą m.in. z Zakładów tytoniowych w Czyżynach w Krakowie, Fabryki Zegarków w Błoniach i Młyna w Szymanowie.

Wystawie towarzyszy fotograficzna książka Industrial, prezentująca wybór ok. 60 fotografii przemysłowych Sumińskiego wraz z tekstami Wojciecha Wilczyka i Marty Przybyło-Ibadullajev. Książka wydana wiosną 2014 roku przez Fundację Archeologia Fotografii, dostępna jest w wersji polsko-angielskiej. www.archeologiafotografii.pl

Digitalizacja archiwum Tadeusza Sumińskiego dofinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ( materiał ZTF )

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.