Fotowoltanika dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych w Zamościu
29.02.2016 roku (poniedziałek) o godz. 11.30 w Urzędzie Miasta Zamość ul. Rynek Wielki 13 odbyła się konferencja prasowa dotyczącą planowanego do realizacji projektu pn.„Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na domach jednorodzinnych w Mieście Zamość”, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Energia przyjazna środowisku, działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE.
W konferencji uczestniczyli i projekt przedstawili: Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych, Piotr Zając, kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej UM Zamość oraz rzecznik UM Marek Gajewski.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna
Instalacja, w której energia słoneczna zamieniana jest w energię elektryczną. Typowa instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz urządzeń monitorujących i zabezpieczających pozwalających na automatyczne wyłączenie instalacji w przypadku niesprawności sieci.
Najczęściej stosowane panele mają moc ok. 250 W i wymiary 1 m x 1,7 m.
Polska rodzina średnio zużywa ok. 3 000 kWh rocznie. Dla takiego zużycia optymalną jest instalacja o mocy 3 kW. Na taką moc składa się z 2 paneli o łącznej powierzchni ok. 20 m2.
Panele montowane na dachu nie powinny być zacienione przez komin, drzewa, słupy, inne budynki itp. Przy określaniu powierzchni dachu pod zabudowę paneli PV należy zwrócić uwagę na przeszkody typu kominy, przewody wentylacyjne i urządzenia zamontowane na dachu.
Żywotność paneli fotowoltaicznych przewiduje się na 25-35 lat, przy czym, po pierwszych 10 latach spadek mocy wyjściowej nie powinien przekroczyć 10%, a po 25 latach 20% mocy wyjściowej.
Wszelkich informacji odnośnie takich rzeczy jak:
– koszt instalacji
– koszt eksploatacji
– wielkość dofinansowania
– termin i miejsce składania wniosków
można uzyskać tutaj http://bip.zamosc.um.gov.pl/index.php?id=93&p1=szczegoly&p2=1045246
Totalnie nie opłacalna inwestycja.
Koszt instalacji i późniejszej eksploatacji jest b. duży
Zysk po 8 lub 10 latach i też niepewny.
Pozdrawiam, Elektronik