Delegacja ZSP NR 5 odkrywa nowe trendy w architekturze krajobrazu

Największe i zarazem jedyne profesjonalne targi skierowane do sektora ogrodniczego w naszym kraju odbyły się w Poznaniu w dniach 25-27 lutego 2016 roku. X edycja wydarzenia była bardzo wyjątkowa.  Nie tylko z uwagi na przypadający jubileusz, ale przede wszystkim dzięki kwiecistym ekspozycjom oraz malowniczym wydarzeniom towarzyszącym. Hale wystawowe pachną przeróżnymi odmianami kwiatów, drzew i krzewów, a wystawcy przyciągają licznymi wariacjami nowoczesnych urządzeń i narzędzi. Cała ekspozycja Targów GARDENIA tętni życiem i kreatywnymi koncepcjami, to tu rodzą się nowe pomysły na czarujące aranżacje ogrodowe.

Dzięki uprzejmości pana Tomasza Poździka już po raz trzeci delegacja uczniów z klasy Technik Architektury Krajobrazu (Anita Małysza i Ewa Dzisiak) oraz nauczycieli (p. Monika Poździk, p. Olga Gontarz i p. Tomasz Uchymiak) miała możliwość obejrzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia. Przez lata GARDENIA urosła do miana największej imprezy ogrodniczej w Europie Środkowo–Wschodniej. Gromadzi nie tylko specjalistów i profesjonalistów, ale jest w niej miejsce na pasjonatów ogrodnictwa i przyrody.

Z możliwości wyjazdu skorzystała także absolwentka naszej szkoły profilu Technik Ogrodnik (rocznik 2004–2008) Ewa  Kowal (Ścirka), która po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie  – specjalizacja Tereny Zieleni i Dekoracje Roślinne (I i II stopnia), uzyskaniu tytułu Florysty w Szkole Policealnej oraz tytułu Rzemieślnika w zawodzie Florysta w Lubelskiej Izbie Rzemieślniczej, od 2014 roku prowadzi własną kwiaciarnię. Utrzymanie kontaktu i monitorowanie losów naszych absolwentów jest jednym z ważniejszych zadań priorytetowych realizowanych przez ZSP Nr 5.

Podczas Targów GARDENIA można zobaczyć nie tylko rośliny, materiał szkółkarski, narzędzia, nawozy, kosiarki, systemy nawadniające, dekoracje, przyjrzeliśmy się również nowościom i innowacyjnym rozwiązaniom w branży ogrodniczej.  Warsztaty, pokazy, seminaria, udział w kiermaszu ogrodniczym, III Spotkanie Blogerów Ogrodniczych, pogotowie projektowe, „Ile kosztuje zieleń” – debata z udziałem ekspertów, porady Marka Jezierskiego i innych ekspertów to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na nas na GARDENII. Bardzo interesującym wydarzeniem był odbywający się na żywo konkurs INSPIRACJE-ARANŻACJE, który kolejny raz organizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Zwiedzający mogą przyjrzeć się tworzeniu najciekawszej aranżacji ogrodu w warunkach hali targowej. Udział w GARDENII – Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu to dla nas wielka satysfakcja i możliwość poszerzenia swojej wiedzy dydaktycznej i praktycznej.

W ramach wyjazdu mieliśmy również okazję do zwiedzania PALMIARNII POZNAŃSKIEJ, zlokalizowanej w parku Wilsona w pobliżu targów. Palmiarnia jest placówką wystawowo – dydaktyczną powstałą  w1910 roku. Udostępniono ją zwiedzającym w 1992 roku. Na powierzchni 4900 m 2 w dziesięciu pawilonach zgromadzono roślinność klimatu śródziemnomorskiego, subtropikalnego, tropiku, sawann, pustyń Ameryki i Afryki oraz kolekcję ryb egzotycznych.
Wyjazd do Poznania uważamy za pasjonujący i w pełni udany.
Serdecznie dziękujemy właścicielowi firmy TOM-POZ OGRODY panu Tomaszowi Poździkowi za jego organizację.

Zapraszamy na: http://gardenia.mtp.pl/pl/gardenia_w_obiektywie/galeria_zdjec/

Tekst: Monika Poździk
Fot.: Monika Poździk, Olga Gontarz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.