9. ZFF „Spotkania z historią” – kolejne filmy konkursowe

W drugim dniu 9. ZFF „Spotkania z historią”  (20.08.2021). Widzowie mogli obejrzeć filmy, które powalczą o statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”

KRYPTONIM BOA

GRAMY:2021-08-20 10:00

BLOK:konkursowe pokazy filmowe

MIEJSCE:CKF “Stylowy” w Zamościu

CZAS TRWANIA:58 min.

REZYSERIA:Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater

SCENARIUSZ:Marcin Maślanka

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Wyjątkowa, pełna zwrotów akcji historia podporucznika Stefana Pabisia, dowódcy BOA-Bojowego Oddziału Armii z Wołkowyska. Pabiś kilkukrotnie uciekał z rąk NKWD na Kresach Wschodnich. Po wojnie działał ze swoim oddziałem w okolicach Bobolic. Skazany na dwukrotną karę śmierci, zmienioną później na dożywocie, wyszedł na wolność w 1955 r.

Po projekcji filmu odbywało się – Spotkanie z twórcami

 

WIEŚ SPRAWIEDLIWYCH. ŚWIADKOWIE

CZAS TRWANIA:47 min.

REZYSERIA:Andrzej Dudziński

SCENARIUSZ:Andrzej Dudziński

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Film o nieznanym epizodzie z czasów II wojny światowej – pomocy, jakiej maszerującym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof, prowadzonym przez Niemców w tzw. Marszu Śmierci, udzielili mieszkańcy kaszubskiej wsi Pomieczyno.

Spotkanie z twórcą filmu , link do filmu

ŻOŁNIERZE NIECHCIANI

CZAS TRWANIA:51 min.

REZYSERIA:Jacek Piotr Latałło

SCENARIUSZ:Jacek Piotr Latałło, Maciej Kuszewski

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Losy żołnierzy Błękitnej Armii gen. J. Hallera, która zaczęła się formować we Francji w 1917 z ochotników polskiego pochodzenia, z tego ponad 20 tys. z Ameryki. Ich drogi prowadziły poprzez obóz szkoleniowy w Kanadzie, walkę we Francji i w Polsce, wojny z Rosją, aż do dramatycznego rozwiązania formacji i demobilizacji ochotników. Po wojnie nie zostali oni uznani przez żaden kraj, ani Polskę, ani USA, jako weterani wojenni.

Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcą –  fragment filmu

 

JAK ISTNIEJE ŚWIAT… RZECZ O ROMANIE W. INGARDENIE

CZAS TRWANIA:56 min.

REZYSERIA:Sławomir Koehler

SCENARIUSZ:Sławomir Koehler

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Intelektualny portret z biografią w tle, Romana Witolda Ingardena, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, jednego z klasyków filozofii światowej, którego ważną ideą była próba odpowiedzi na pytanie: jak istnieje świat, czy świat istnieje realnie, czy w jakiś inny sposób, intencjonalny… W przedstawionej biografii wyróżniają się wątki związane z jego bliskimi kontaktami z 4 osobami: Edmundem Husserlem, Edytą Stein po latach kanonizowaną, Witkacym, Karolem Wojtyłą. Film pokazuje jego trudną drogę wprowadzania fenomenologii do polskiej myśli filozoficznej, zarówno przed wojną, jak i za czasów dominacji ideologii marksistowskiej. Występują przedstawiciele kilku pokoleń filozofów, uczniowie Ingardena, między innymi Krzysztof Zanussi, najmłodsi kontynuatorzy jego myśli filozoficznej i bliscy członkowie rodziny.

Link do filmu

BEZCENNY MŁODZIENIEC. NIEDOKOŃCZONA MISJA

CZAS TRWANIA:57 min.

REZYSERIA:Grzegorz Styła

SCENARIUSZ:Grzegorz Styła

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Zaginiony pod koniec wojny XVI-wieczny obraz „Portret młodzieńca” Rafaela Santi to najcenniejsze dzieło zrabowane z polskich muzeów, którego losy do dzisiaj nie są znane. Historia poszukiwań to niezamknięta opowieść o nadziei na odnalezienie niezwykle cennego a zarazem unikalnego dzieła i przywrócenie go Polsce, ale również ponownego wprowadzenia do obiegu kulturowego świata. 

Link do filmu TUTAJ

Spotkanie z twórcą filmu j.w

ANTONI KOCJAN. CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ RAKIETY V

REZYSERIA:Małgorzata Walczak, Marek Tomasz Pawłowski

SCENARIUSZ:Małgorzata Walczak, Marek Tomasz Pawłowski

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Dramatyczny los najwybitniejszego polskiego konstruktora szybowców Antoniego Kocjana. Cichy, skromny, genialny samouk, którego wojna przeistoczyła w nieustraszonego wywiadowcę Armii Krajowej. Dowodząc wywiadem lotniczym przyczynił się do zbombardowania tajnej bazy rakietowej Peenemunde, co pokrzyżowało plany Hitlera. Po latach brawurowej pracy w konspiracji nie kończy swojej misji ze zdobytą przez Polaków rakietą V-2 wysłaną do Londynu. Na skutek błędów innych zostaje aresztowany i zakatowany w gestapo na Szucha. W filmie wystąpił Krzysztof Zanussi, bratanek Kocjana oraz w wieku 100 lat płk. Zdzisław Baszak, dowodzący słynną Akcją Most III.

Spotkanie z twórcami i operatorem

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *