Nowe karetki dla Zamościa i Biłgoraja

W dniu 7 marca 2017 roku w siedzibie Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do eksploatacji trzech nowych ambulansów wraz z wyposażeniem zakupionych na potrzeby realizacji zadań określonych w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, tj. zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Co roku w zamojskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego są zakupowane nowe ambulansy. W zamojskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego ambulansy służą średni 5-6 lat przejeżdżając około 300 tyś km. W okresie ostatnich 5 lat zakupiono 15 karetek  marki Mercedes, ponieważ ta firma wygrywa przetargi. W tym roku zakupione zostały kolejne 3 karetki, które dzisiaj zostały poświęcone aby bezpiecznie służyły obsłudze ale i pasażerom i oficjalnie zostają włączane do ruchu. Ambulanse zostały zakupione ze środków własnych,  ponieważ nie ma funduszy unijnych na zakup karetek. Te karetki kosztowały Stację Pogotowia Ratunkowego około 1,200 tyś. zł.

Nowe karetki spełniają wymagania Polskiej Normy  ( przenoszącej normy europejskie ) PN-EN 1789 – Pojazdy medyczne i ich wyposażenie. Ambulanse drogowe.
Nowe karetki wyposażone są w sprzęt medyczny najnowszej generacji, m.in. :
– defibrylatory umożliwiające monitorowanie aktywności elektrycznej serca, mające możliwość zapisu Ekg, dokonują pomiaru nasycenia tlenem, stężenia karboksyhemoglobiny oraz stężenia metahemoglobiny w krwi,
– krzesełka kardiologiczne wyposażone w gąsienicowy system płozowy do zjeżdżania po schodach, co pozwala na bezpieczny transport pacjenta, jednocześnie nie narażając osoby udzielające pomocy na przeciążenia.
Zaznaczyć należy, że powiat biłgorajski oraz miasto Zamość i powiat zamojski tworzą jeden rejon operacyjny zgodnie z Wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubelskiego, gdzie Stacja realizuje świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Obecnie nasza Stacja posiada jeden z najnowszych taborów.
Poinformował naszą redakcję Pan Alfred Furlepa – Dyrektor Stacji.

Nowe karetki pogotowia ratunkowego wyposażone są w kamery monitorujące prace kierowców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *