3. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Na jeden dzień Zamość został Stolicą Języka Polskiego.
W tym roku, to aż cały dzień spotkań i rozmów o literaturze, poezji. To była idealna propozycja dla osób, którym mało takich wydarzeń w naszym mieście.
Od wczesnych godzin rannych, do późnego wieczora, Festiwal „Stolica Języka Polskiego” odbywał się na Rynku Wodnym, w Arsenale, w Kazamacie Zachodniej Bastionu II oraz w Szkole Muzycznej.
Wydarzenie wprost z Rynku Wielkiego rozpoczęła audycja radiowej „Trójki” Katarzyny Stoparczyk Zagadkowa Niedziela. Następnie odbyły się spotkania z autorami książek dla dzieci. Byli to: Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke oraz Rafał Kosik. Kolejnym punktem programu były Rozmowy o Języku – rozmowy Gości Festiwalu, m.in.: Jerzy Bralczyk, Filip Łobodziński, Michał Ogórek, Justyna Sobolewska i inni.
Tego dnia mogliśmy posłuchać dzieł literackich w interpretacjach wybitnych aktorów.
W Kazamacie Zachodniej Bastionu II: „ZOCHA” na podstawie ksiązki Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”, czytają: Izabela Dąbrowska i Anna Gajewska.
W Arsenale: „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka”, czytają: Krzysztof Kowalewski, Sławomir Orzechowski i Mirosław Zbrojewicz.
W Mkwie „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, czytała Maja Komorowska.
W Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej: Joanna Szczepkowska czytała wiersze Bolesława Leśmiana „Księżycowy Żebrak” w tłumaczeniu Zbigniewa Dmitrocy.
Wreszcie wieczorem “Leśmian Autobiografa”– widowisko muzyczne o zamojskim życiu Bolesława Leśmiana w reż. Janusza Kukuły: Wystąpili: Maria Niklińska, Krzysztof Gosztyła, Marcin Januszkiewicz, Jagoda Stach, Małgorzata Kozłowska.

Kolejne dni festiwalowe odbędą się w Szczebrzeszynie do 12 sierpnia.

Mirosław Chmiel dostarczył tekst oraz fotorelację z Zamościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.