13.09.2013 r. Drzewko pokoju – zasadzone w Parku Miejskim

W piątek 13 września 2013 r.o godz.10.30  Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski i Stefan Wolf,nadburmistrz miasta partnerskiego Weimar oraz Hans Hoffmeister, konsul honorowy RP w Turyngii  zasadzili w Parku Miejskim w Zamościu symbolicznie drzewko pokoju – Miłorząb japoński.

W Zamościu gości  od czwartku okolo 300 osobowa grupa mieszkańców  niemieckiego miasta  partnerskiego Weimar.  Program pobytu obejmuje między innymi zwiedzanie Zamościa i regionu, złożenie kwiatów w Muzeum Martyrologii “Rotunda”, spotkania z mieszkańcami. Wizyta potrwa do niedzieli. Dr. Braun z delegacji niemieckiej przybliżył swoim przyjaciołom z Weimaru i gościom z Zamościa swoją historię jak był przymusowo  przesiedlany z Niemiec na Zamojszczyznę .

Umowa o współpracy partnerskiej między miastami została podpisana w maju 2012 r.

[Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych   Najstarsze wzmianki o Weimarze pochodzą z 899 r.  Od nazwy miasta pochodzi nazwa okresu w niemieckiej historii,Republika Weimarska 19191933, gdyż konstytucja niemiecka została zredagowana właśnie w Weimarze – obecna stolica (Berlin) była w 1918 r. ogarnięta zamieszkami rewolucyjnymi i uznano, że nie jest bezpiecznym miejscem dla obrad Zgromadzenia Narodowego.W czasie II wojny światowej w pobliżu znajdował się obóz koncentracyjny Buchenwald; znacznie zniszczone wskutek bombardowań.W okresie powojennym Weimar należał do NRD.W roku 1991 zapoczątkował tutaj swoją działalność Trójkąt Weimarski.UNESCO wybrało Weimar jako kulturalną stolicę Europy na 1999. Miejscowości partnerskie    Polska ZamośćPolska  (wikipedia)

Zapraszamy na te historyczne chwile.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *