10 stycznia 2014 r. Z ziemi włoskiej na Roztocze – wizerunki Matki Bożej Krasnobrodzkiej pochodzą ze zbiorów ks. kanonika Tadeusza Sochana.

10.01.2014 r. (piątek) o godz. 16:30 odbyło się otwarcie wystawy pt. ,,Z ziemi włoskiej na Roztocze”. Prezentowane na wystawie wizerunki Matki Bożej Krasnobrodzkiej pochodzą ze zbiorów ks. kanonika Tadeusza Sochana proboszcza parafii pw. św. Stanisława, organizatora Festiwali Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.
Wernisaż można powiedzieć to historia o człowieku , który został cudownie uzdrowiony przez Matkę Boską Krasnobrodzką jak był małym chłopcem, który się   zakochał w tym obrazie i chciał się dowiedzieć jego genezy i tego typu obrazów. Oczywiście mowa tu o ks.kanoniku Tadeuszu Sochanie. Pani Maria Rzeźniak, starszy kustosz Muzeum Zamojskiego przybliżyła nam historię zebranych obrazów i ich powstania a przyjaciele bohatera wernisażu przybliżyli nam postać ks. kanonika, który zanim został księdzem pracował w szkole jako nauczyciel.
W trakcie omawiania historii każdego z obrazów ks. Tadeusz zapraszał do wspólnego śpiewania kolęd.
Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” zaprasza na wystawę w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu.
Historia obrazka
5 sierpnia 1640 r. Jakubowi Ruszczykowi, mieszkańcowi wsi Szarowola, dręczonemu opętaniem, ukazała się w lesie w pobliżu Krasnobrodu Matka Boża, która poleciła wystawić figurę na chwałę Chrystusa, obiecując w zamian uwolnienie od choroby. Wyleczony Jakub, w dowód wdzięczności wystawił figurę w miejscu objawienia, które stało się powszechnie odwiedzanym przez wiernych. Pątnicy, przybywając po uzdrowienie zostawiali przy figurze wota.
Jesienią 1648 r., wojska Bohdana Chmielnickiego w pochodzie na zamojską twierdzę, zdewastowały miejsce objawienia. Zniszczeniu uległa figura, zrabowano cenniejsze dewocjonalia, a inne zniszczono. Wiosną 1649 r. miejscowa ludność znalazła mały obrazek, przedstawiający Matkę Bożą adorującą Dziecię Jezus. Obrazek, pomimo że przeleżał od jesieni do wiosny w błocie, zachował swoją świeżość co wierni uznali za fakt nadzwyczajny. Otoczono go czcią i kultem.
W latach 1648-64, w miejscu objawień powstał drewniany kościółek z fundacji Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej, w którym umieszczono cudowny wizerunek.(wikipedia)

Spotkaniu towarzyszył mini koncert gitarowy w wykonaniu ks. Tadeusza Sochana.

Zapraszamy.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *