Rośliny in vitro – dlaczego fajnie je mieć w swoim akwarium?

Nic tak nie pobudza nerwów u wielu miłośników akwarystyki, jak kwestia roślin in vitro. Niektórzy sądzą, że są to po prostu słabsze rośliny “z plastiku”, których nie należy sadzić w dobrym akwarium. Tymczasem – zgodnie z opinią większości doświadczonych akwarystów – rośliny in vitro mają wiele zalet. I to nie tylko w kontekście osób je kupujących!

Spowolnione procesy życiowe

Powyższy śródtytuł sam w sobie brzmi groźnie. Trzeba jednak pamiętać, że większość roślin in vitro (z którymi spotykamy się w sklepach akwarystycznych) tak właśnie funkcjonuje. Odżywiają się one z wykorzystaniem substancji odżywczych zaimplementowanych w specjalnej pożywce. W związku z tym, że faktycznie przechowuje się je w specjalnych, plastikowych pojemnikach, nie mają one dostępu do dużej ilości światła słonecznego. Mimo to rosną, choć bardzo powoli.

Oczywiście wiąże się z tym sporo korzyści dla sprzedającego. Po pierwsze, sklep akwarystyczny nie ponosi zbyt dużych kosztów ich utrzymania. Wręcz przeciwnie – można je przechowywać nawet kilka tygodni. Po drugie, sprzedawca nie musi ich tak często doglądać. Wszystkie odpady metaboliczne pozostają w żelu, który z biegiem czasu staje się brązowy. Nie przeszkadza to roślinom, które nadal żyją, choć w “zwolnionym tempie”.

In vitro z punktu widzenia kupującego

Zakup roślin in vitro, niesie ze sobą wiele zalet również po stronie osoby je kupującej. Po pierwsze, uzyskuje ona dostęp do wielu różnych sadzonek po okazyjnej cenie. Po drugie, rośliny są łatwe w sadzeniu i rzecz jasna oczyszczone, gdyż nie zawierają ślimaków, grzybów i innych szkodników. Wreszcie po trzecie, ze względu na swą “sterylność”, bardzo dobrze przyjmują się one na obcym gruncie.

Istotne jest również to, że osoba je kupująca może je przechowywać w kubkach do czasu, aż skompletuje całe wyposażenie akwarium. Nie trzeba ich od razu sadzić, dzięki czemu koncepcja ich użycia może się stale zmieniać. Nie bez znaczenia jest też fakt, że rośliny in vitro nie zrzucają nadwodnych liści. Dzięki temu nie zaśmiecają one okolic akwarium lub innego miejsca, w którym są one przechowywane. Pielęgnacja tych roślin również jest prosta, gdyż wykorzystuje się w tym celu standardowe zestawy CO2.

Kilka słów podsumowania

Temat roślin in vitro wciąż powraca jak bumerang. W rzeczywistości wiąże się on z wieloma przekłamaniami i niedomówieniami. Tak czy inaczej, dobrze jest mieć domowe akwarium, w którym flora opiera się na tego typu roślinach. To dzięki nim rozwija się ono szybciej i sprawniej i… tak już od dziesięcioleci.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *