Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Austrii?

Świetne warunki pogodowe, rozbudowana infrastruktura narciarska i przepiękne widoki to główne powody wyjazdu na narty do Austrii. Taką podróż warto ubezpieczyć, więc podpowiadamy, jak to zrobić oraz podajemy ceny takiej ochrony. W tym artykule znajdziesz także informacje o polecanych ośrodkach narciarskich!

Wyjazd na narty to większe prawdopodobieństwu wypadku. Narciarze najczęściej doznają urazów podczas samoistnych upadków, w których przeważnie dochodzi do uszkodzeń nóg, a w szczególności kolan. Jednocześnie podróż może wiązać się z innymi ryzykami – kradzież bagażu, spowodowanie szkody – więc zawsze warto się na nią ubezpieczyć. O zaletach ubezpieczenia turystycznego dowiesz się więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Ubezpieczenie do Austrii – jakie i po co?

W przypadku wyjazdu w Alpy każdy turysta powinien zadbać o dwie ochrony. Pierwsza to EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dokument ten jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego we własnym kraju i pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i EFTA na zasadach tam obowiązujących. Fajnie? Tak, ale to nie wystarczy!

Niektóre świadczenia w publicznych placówkach medycznych są płatne. Dodatkowo EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów akcji ratowniczej i transportu medycznego, nie mówiąc już o odszkodowaniu za trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego drugim filarem ochrony na wyjazd na narty do Austrii jest ubezpieczenie turystyczne.

Co wchodzi w skład polisy turystycznej? Zazwyczaj zawiera ona:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego,
 • assistance podróżne,
 • NNW podróżne,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu.

Ponieważ omawiamy w tym artykule wyjazd na narty, to taki cel podróży należy wskazać przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego jest to takie ważne?

Po wskazaniu za cel podróży wyjazdu na narty czy snowboard zaoferowane ubezpieczenie turystyczne zostanie dopasowane do takiej aktywności i stanie się ubezpieczeniem narciarskim. Zawierać będzie te same ochrony, ale rozszerzone o ochronę zdarzeń, do których może dojść podczas uprawiania narciarstwa czy snowboardingu. Dodatkowo podróżny ubezpieczy także sprzęt narciarski, a OC w życiu prywatnym stanie się OC sportowym – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W ramach ubezpieczenia turystycznego oferowane są także klauzule: chorób przewlekłych i alkoholowa. Można także otrzymać ochronę mieszkania na czas wyjazdu.

Koszt ubezpieczenia na narty

EKUZ można wyrobić za darmo w placówce NFZ lub zdalnie za pośrednictwem internetu lub tradycyjnej poczty. Natomiast za ubezpieczenie turystyczne trzeba zapłacić. Czy to duży wydatek? Okazuje się, że nie. W cenie 7-dniowej ochrony dla 2 osób na wyjazd do Austrii pewnie ciężko będzie kupić dobry obiad w restauracji! Oto przykładowe ceny:

 • 60 zł – KL (200 000 zł), NNW (20 000 zł);
 • 119 zł – KL (600 000 zł), NNW (50 000 zł), OC (250 000 zł), Bagaż (3 000 zł);
 • 134 zł – KL (150 000 zł), NNW (30 000 zł), OC (50 000 zł), Bagaż (2 000 zł).

Jak widać, ubezpieczenie na narty w Austrii można kupić bardzo tanio – z pewnością jest to mniej niż cena skipassu czy dojazdu do tego alpejskiego kraju. Nie ma więc co oszczędzać na polisie, by potem płacić ogromne kwoty za ewentualne leczenie lub akcję ratowniczą w górach. 

Polecane ośrodki narciarskie

W Austrii są setki ośrodków narciarskich, więc na pewno każdy narciarz znajdzie tam miejsce dla siebie bez względu na umiejętności i oczekiwania. Do popularnych i polecanych obszarów zjazdowych/kurortów zalicza się:

 • Schladming Planai Hochwurzen,
 • Zell am See i Kaprun,
 • Ischgl.

Pierwszy ośrodek znajduje się w niewielkiej miejscowości Schladming i jest położony na zboczu góry Planai o wysokości 1906 m n.p.m. Na narciarzy czeka tam 64 km tras zjazdowych, na początki których dojechać można 22 wyciągami. To świetne miejsce zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników zjazdów.

Ośrodek narciarski Zell am See i Kaprun rozciąga się pomiędzy tymi oddalonymi o 7 km miejscowościami. Trasy narciarskie na tym obszarze zaczynają się nawet powyżej 3 000 m n.p.m. na lodowcu. To szalenie popularny teren narciarski w Austrii, więc należy się liczyć z nieco wyższymi cenami i sporą liczbą innych narciarzy.

Ischgl to ośrodek narciarski, który słynie nie tylko z pięknych tras zjazdowych rozciągających się między 1 400 a 2 872 m n.p.m. ale także z cen. To najdroższy kurort w Austrii. Jednak możesz się spodziewać, że nagrodą za poniesione wydatki będą świetnie przygotowane trasy zjazdowe, piękne widoki i doskonała infrastruktura.

W Ischgl miłośnicy snowboardingu również znajdą coś dla siebie. W dolinie Paznaun stworzono Boarders Paradise, czyli snowpark dla miłośników jazdy na desce – z wizyty w tym miejscu będą zadowoleni zarówno początkujący snowboardziści, jak i ci bardziej doświadczeni.   

Advertisements

One thought on “Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Austrii?

 • 22 grudnia 2022 o 16:56
  Permalink

  słyszałam że ergo hestia ma dobrą polisę. ktoś korzystał??

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *