Jak nagrywać rolki i TikToki? 7 tipów, o których musisz pamiętać!

Jak nagrywać rolki i TikToki? 7 tipów, o których musisz pamiętać!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak profesjonalni twórcy na mediach społecznościowych nagrywają te niesamowite rolki i TikToki? Cóż! Mi też to kradnie sen z powiek, dlatego w Twoim imieniu postanowiłem zrobić małe śledztwo i odkryć, co też sprawia, że ich filmy są takie ciekawe. Po wielu godzinach i trudach spędzonych na analizie udało mi się znaleźć całkiem sporo elementów wspólnych. Niestety zarzucenie Cię wszystkimi na raz spowodowałoby potężny ból głowy (a tego byśmy nie chcieli), dlatego dziś wybierzemy tylko kilka z nich – idealnych na początek.

Pamiętaj! Te tipy działają niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz, czy masz już pewne doświadczenie! Poniżej znajdziesz 7 niezawodnych wskazówek, które pozwolą Ci zdobyć mistrzostwo w nagrywaniu rolki lub TikToka.

1. Pionowo czy poziomo?

Wybierz i trzymaj się swojej decyzji! Przed rozpoczęciem nagrywania zdecyduj, czy preferujesz tryb pionowy (portrait) czy poziomy (landscape) i trzymaj się go przez całe nagranie. Dzięki temu Twoje wideo będzie spójne i profesjonalne. Nie ma nic gorszego niż skakanie między trybami. A jeśli już masz materiał, który ma różną orientację – nie panikuj. To da się zmienić w postprodukcji.

2. Użyj tylnego aparatu, unikaj aparatu od selfie!

Niezależnie czy nagrywasz samemu czy masz od tego człowieka – unikaj korzystania z przedniego aparatu (selfie) – ma on zdecydowanie gorszą jakość i nie bardzo radzi sobie ze słabszym oświetleniem (zazwyczaj ma też mniej opcji do filmowania). Zamiast tego, użyj tylnego aparatu, który zapewni lepszą jakość obrazu.

Zwariowany tip: Jeśli nagrywasz samemu i robisz to budżetowo – zamiast gimbala ze śledzeniem twarzy użyj po prostu małego lusterka, aby sprawdzić czy dobrze ustawiłeś się w kadrze. Mniej wygodnie, ale jakość petarda!

3. Zadbaj o czystość obiektywu!

Czysty obiektyw to klucz do uzyskania ostrego i klarownego obrazu. Przed rozpoczęciem nagrywania upewnij się, że aparat jest czysty i pozbawiony odcisków palców czy innych zabrudzeń. Serio! Przetrzyj go nawet, kiedy myślisz że jest ok. To robi różnicę.

4. Ostrość to kluczowa sprawa!

Jeśli chcesz, aby obiekt filmowany był wyraźnie widoczny, zadbaj o ustawienie ostrości. Dotknij ekranu w miejscu, na które chcesz skupić uwagę kamery, aby uzyskać ostry obraz. Jest to szczególnie ważne, gdy rejestrujesz ruchome obiekty.

5. Oświetlenie robi różnicę!

Oświetlenie ma ogromny wpływ na jakość Twojego wideo. Staraj się nagrywać w miejscach dobrze oświetlonych lub korzystaj z dodatkowych źródeł światła, takich jak studyjne lampy lub naturalne światło przez okno. Unikaj zbyt jasnego lub zbyt ciemnego oświetlenia, które może zniekształcić kolory i detale. Wyrównane i przyjemne oświetlenie sprawi, że Twoje ujęcia będą wyglądały profesjonalnie i przyciągną uwagę.

Zwariowany tip: Dla ciekawego efektu tła zastosuj elementy oświetleniowe, które masz pod ręką. Lampki świąteczne, lampkę nocną czy diodowe tasiemki itp.

6. Kompozycja kadru ma znaczenie!

Kompozycja to kluczowy element udanego wideo. Przed rozpoczęciem nagrywania zwróć uwagę na elementy w kadrze. Usuń niepotrzebne przedmioty, które mogą rozpraszać uwagę widza, a dodaj lub pozostaw te, które nadadzą uroku Twojemu materiale. Możesz także eksperymentować z efektem pięknego rozmycia tła, dodając coś interesującego na pierwszym planie lub korzystając z kreatywnych technik kadrowania.

7. Napisy się czyta!

Jeśli w rolce lub TikToku coś opowiadasz – koniecznie pamiętaj o dodaniu napisów. Sporo użytkowników (w tym ja) ogląda materiały przy wyłączonym dźwięku (bo czasem to prawdziwe głupoty oglądamy, aż wstyd się przyznać, co?).

Wnioski

Podsumowując, nagrywanie rolki lub TikToka może być fascynującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Podobnie jak oglądanie dobrze nagranego materiału – pod warunkiem, że taki właśnie stworzysz. Dlatego pamiętaj o powyższych 7 tipach. Serio! Zastosowanie tylko nich spowoduje, że przeskoczysz do peletonu w wyścigu o ciekawą rolkę.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek i porad, nie wahaj się skontaktować z nami.

A jeśli mimo szczerych prób, nadal brakuje Ci czasu lub po prostu nie chcesz zajmować się samodzielnym tworzeniem materiałów na social media – też się odezwij. Zrobimy to za Ciebie.

Działamy na terenie Zamościa i okolic.

Kontakt:
Instagram – @izarowski
Facebook – izarowski.kreacje
Www – Social Media Zamość

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *