Faktoring dla start-upów: jak uzyskać finansowanie bez zabezpieczeń?
Faktoring dla start-upów: jak uzyskać finansowanie bez zabezpieczeń?
Według raportu Ecosystem Compass: Poland 2023, stworzonego przez specjalistów z VCLeaders, Polska jest idealnym miejscem do rozwoju innowacyjnych projektów. Świadczy o tym sama skala zaangażowanych podmiotów, która zawiera już ponad 3300 funkcjonujących start-upów. Co więcej, taka lista przedsiębiorców stanowi prawie 25% całego ekosystemu start-upów na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. W dzisiejszym artykule udowadniamy, że faktoring może być doskonałą formą wsparcia, a jednocześnie wyróżnienia się spośród bardzo licznej konkurencji.
Jak działa faktoring dla start-upów?
Niezwykle intuicyjnie! Profesjonalny faktoring dopasowuje się bowiem do specyfiki innowacyjnych i nowatorskich działań, a cały proces może zostać przeprowadzony online.
W konsekwencji procedura sprowadza się do kilku prostych działań. Dział księgowości danego start-upu wystawia fakturę za świadczone usługi lub oferowane produkty, pamiętając o odroczonym terminie płatności. Współpracujący z zespołem faktor niemal natychmiast opłaca wszelkie należności, a kontrahent oddaje kwotę w wyznaczonym wcześniej terminie, ale już na konto faktora.
Co więcej, zawarcie umowy upoważnia uczestników start-upu do korzystania ze specjalnej Strefy Klienta. Ta odpowiednio zaprojektowana przestrzeń przyspiesza i ułatwia korzystanie z faktoringu. Wystarczy bowiem zgłosić fakturę do finansowania, bez potrzeby każdorazowego zgłaszania wniosku.
Dodatkowo, kolejnym atutem jest sama kwota limitu faktoringowego. Standardowa skala wynosi bowiem od 50 tysięcy do nawet 15 milionów złotych. Wyższe potrzeby wymagają odpowiedniego wniosku, dopasowując się do bieżących wydatków start-upu. Jak widać, faktoring jest niezwykle elastycznym narzędziem, które sprawnie podporządkowuje się aktualnej formie projektu. Zatem, jakie są wszystkie korzyści wynikające z usług faktoringowych?
Benefity płynące z faktoringu
Tych jest naprawdę wiele. Należy podkreślić, że przedstawiciele start-upu uzyskują natychmiastowy dostęp do gotówki, co jest kluczowe z dwóch względów. Przede wszystkim, innowacyjne przedsięwzięcie zachowuje płynność finansową, która jest kluczowa, zwłaszcza na etapie pozyskiwania sponsorów. Zespół może wówczas systematycznie i skutecznie regulować wszelkie należności, pokazując jednocześnie stabilność oraz solidność realizowanego planu.
Środki uzyskane za pomocą faktoringu mogą być również inwestowane w nieustanny rozwój projektu, skupiając się na jego podstawowej działalności, ale również strategiach promocyjnych, marketingowych i produkcyjnych. Swobodny dostęp do finansowania umożliwia działania na większą skalę, docierając do nowych rynków i kolejnych konsumentów.
Faktoring pomaga również w rozwoju przedsięwzięcia, bez konieczności posiadania zabezpieczeń. Usługa ta bazuje bowiem na wielkości generowanych faktur, co znacząco zmniejsza próg wejścia dla innowacyjnych przedsiębiorców. Dedykowani specjaliści skupiają się zatem na weryfikacji wiarygodności finansowej klientów start-upu, a nie samego projektu.
Doskonale pokazuje to funkcjonalność profesjonalnego faktoringu. Doświadczony faktor zapewnia bezpłatne ubezpieczanie transakcji, a jednocześnie prowadzi rzetelny i stały monitoring należności. Warto także podkreślić, że wszelkie wydatki z tytułu prowizji, ale również odsetek za korzystanie z usługi faktoringowej można zaliczyć właśnie do kosztów uzyskania przychodu, a zatem odliczyć od wartości podatku!
Zabezpiecz swój start-up z profesjonalnym faktoringiem online: https://pragmago.pl/.