Otwarcie wystawy fotografii pt. “VII Symfonia. Dźwięki miłości.”

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Galeria Fotografii Ratusz, Leica 6×7 Gallery oraz Autorka Tamara Pieńko bardzo gorąco zapraszają na otwarcie wystawy fotografii pt. “VII Symfonia. Dźwięki miłości.”.

Wernisaż, z udziałem Autorki odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 12 lipca 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.

Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

„VII Symfonia” autorstwa Tamary Pieńko to projekt całkowicie poświęcony miłości.
Tadeusz Rolke zaprosił fotografkę w niezwykłą podróż, pozwalając jej być świadkiem najdelikatniejszej sfery jego jestestwa. Stała się ona powiernikiem jego miłosnych wspomnień i choć Bohater projektu nie wskazuje adresatki swoich uczuć, to poprzez napisane poematy definiuje swój stan. Ów stan jest swoistym fenomenem wielkiego artysty. Odsłania jego wrażliwość, filozoficzne rozważania, opierające się o doświadczenia z dalekiej przeszłości, które konfrontuje z tymi teraźniejszymi. Inspiracją dla powstałego cyklu fotograficznego były poematy autorstwa Mistrza, wzbogacone o osobiste rozmowy z autorką zdjęć, jak i projekt „Beatrycze”, który powstał czterdzieści lat temu i jest jednym z ważniejszych dzieł Tadeusza Rolke. Zdjęcia w sposób wymowny przedstawiają emocje jakie towarzyszą owym wspomnieniom, a wykorzystane jako tła przestrzenie są metaforą dla skrywanych emocji bezbrzeżnej tajemnicy miłości.
Napisać o Tadeuszu Rolke, że to żywa legenda polskiej fotografii, to jakby nic nie napisać. Biografia tego niezwykłego artysty jest bardzo bogata, obfitująca w liczne zdarzenia o charakterze artystycznym i nie tylko. Urodzony 24 maja 1929 roku w Warszawie twórca jest prekursorem polskiej fotografii reportażowej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Przedstawiał między innymi warunki życia polskich Romów oraz artystyczne życie stolicy. Publikował zdjęcia w polskiej i niemieckiej prasie. Był autorem licznych wystaw i projektów fotograficznych na całym świecie. To mistrz dla kilku pokoleń fotografików, mentor i wzór dla patrzących na otaczającą nas rzeczywistość przez obiektyw aparatu. Za swoje wyjątkowe dokonania został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tematem, nad którym Tadeusz Rolke – wrażliwy artysta i uczuciowy mężczyzna – pochylał się ze szczególną uważnością, jest fascynacja kobiecym pięknem. Poprzez subiektywny filtr z niezwykłą tkliwością, a niejednokrotnie wręcz uwielbieniem przepuszczał wizerunki licznych kobiet w poszukiwaniu swojej Beatrycze. Wyrazem owej tęsknoty stał się między innymi indywidualny cykl aktów o takim właśnie tytule. I to seria Beatrycze stała się ważnym, choć nie jedynym, motywem stanowiącym inspirację dla VII Symfonii. Dźwięków miłości.
Tadeusz Rolke swój podziw dla kobiecego piękna wyraża nie tylko za pośrednictwem fotografii, ale również pisanych przez lata krótkich form poetyckich. To właśnie one stały się zarzewiem powstania niniejszego albumu. Artysta jawi się w nim jako ktoś, kto doświadcza świata z niezwykłą, nieznośną wręcz, intensywnością, za pośrednictwem wszystkich zmysłów – obraz, słowo i muzyka stają się lustrem odzwierciedlającym jego wyjątkową wrażliwość i zdolność do autorefleksji.

Tamara Pieńko – fotografka, artystka, portrecistka, zafascynowana światem psychologii i filozofii, tworząc cykle niezwykle subiektywnych esejów fotograficznych, zgłębia wiedzę o zachowaniach człowieka, a także o mechanizmach i prawach rządzących ludzką psychiką.
Aparat fotograficzny jest dla Tamary narzędziem służącym do eksplorowania tematów, częstokroć ważnych dla niej samej, które poprzez obiektyw zyskują szczególną ostrość, zachowując swoistą delikatność. Jest autorką projektów o charakterze społecznym. Prace artystki to ekspozycja tematów niebanalnych, dotykających egzystencji w jej prawdziwym, ludzkim wymiarze.
VII Symfonia. Dźwięki miłości to niezwykle intymny projekt. Stanowi świadectwo tego, co dla fotografki w pracy twórczej jest najcenniejsze, a mianowicie doświadczania poprzez bliskość i pokrewieństwo z bohaterem konkretnego projektu bycia świadkinią i powierniczką.

/ZTF Zamość

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *