Witaminy z grupy B – czy powinniśmy je suplementować?

Jedno z najważniejszych zadań witamin z grupy B to przetwarzanie żywności w energię, która jest wykorzystywana do podtrzymywania funkcji życiowych. Warto pamiętać, że te dobroczynne związki zapewniają także inne korzyści zdrowotne. Niestety, nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać witamin z grupy B, dlatego musimy zadbać o ich odpowiednią podaż przy pomocy diety oraz suplementacji.

Witaminy z grupy B – niezbędne do zachowania zdrowia

Czy wiesz, że do witamin z grupy B zaliczamy szereg substancji rozpuszczalnych w wodzie, które nie są syntetyzowanie w organizmie? Cenne związki biorą udział w procesach metabolicznych, a każdy z nich ma nieco inne zadanie. Do tej różnorodnej grupy należą:

  • witamina B1 – tiamina,
  • witamina B2 – ryboflawina,
  • witamina B3 – niacyna,
  • witamina B5 – kwas pantotenowy,
  • witamina B6 – pirydoksyna,
  • witamina B7 – biotyna,
  • witamina B9 – kwas foliowy,
  • witamina B12 – kobalamina.

Witaminy z grupy B trudno jest przedawkować, ponieważ ich nadmiar wydalamy z moczem. Zdecydowanie częstszym problemem jest niedobór powyższych substancji. Osoby przestrzegającej zdrowej i zrównoważonej diety nie powinny mieć problemów z zachowaniem odpowiedniego poziomu witamin, jednak intensywny tryb życia i stres mogą doprowadzić do znacznych deficytów w organizmie.

Jaką rolę w organizmie odgrywają witaminy z grupy B?

Każda witamina należącą do grupy B wykazuje inne właściwości. Tiamina reguluje wytwarzanie insuliny i jest potrzebna do zachowania zdrowia układu nerwowego. Ryboflawina czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów zachodzących w komórkach. Niacyna bierze udział w syntezie cholesterolu oraz niektórych hormonów. Kwas pantotenowy jest niezbędny do produkcji hemoglobiny oraz witaminy D. Pirydoksyna uczestniczy procesie wytwarzania białych krwinek. Biotyna zasłynęła w świecie suplementów diety dzięki wspieraniu skóry, włosów i paznokci. Kwas foliowy jest szczególnie potrzebny ciężarnym i dzieciom rozwijającym się pod ich sercem, a kobalamina odgrywa ważną rolę w procesie wytwarzania kwasów nukleinowych. Witaminy z grupy B mają różne zadania, ale każda nich wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

Suplementacja witamin z grupy B – czy to konieczne?

Chociaż suplementy zawierające witaminy z grupy B nie muszą być przyjmowane przez każdego, to istnieją pewne sytuacje, gdy warto sięgać po te preparaty. Kompleksy witaminowe okazują się szczególnie ważne dla kobiet w ciąży wykazujących wyższe zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze. Dodatkowe źródło witaminy B12 będzie potrzebne osobom przestrzegającym diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Suplementacja jest zalecana także kobietom i mężczyznom, którzy nie przywiązują większej wagi do tego, co ląduje na ich talerzu.

Zasady prawidłowej suplementacji witamin z grupy B

Preparaty zawierające witaminy z grupy B możemy przyjmować przez długi czas – nie ma potrzeby, by robić sobie przerwy w suplementacji. Jeżeli cierpimy na niedobór konkretnej witaminy, to powinniśmy ustalić źródło jej deficytu. Nie należy leczyć się na własną rękę – każdy, kto podejrzewa, że w jego organizmie brakuje substancji odżywczych, powinien wykonać badania diagnostyczne. Na ich podstawie zostanie ustalona odpowiednia suplementacja. Czasem wystarczy przyjmować jedną, konkretną witaminę z grupy B, aby nasze samopoczucie uległo poprawie, a w innych przypadkach konieczny będzie preparat typu complex.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *