Jak korzystnie ubezpieczyć dom od włamania?

W 2020 w województwie lubelskim stwierdzono ponad 1900 kradzieży z włamaniem, z czego w niespełna 60% przypadków udało się wykryć sprawcę. Choć liczby te są kilkukrotnie niższe niż jeszcze 20 lat temu, to ryzyko, że nasz dom padnie ofiarą włamania, nadal istnieje. Jak się możemy chronić przed skutkami takiego zdarzenia? Odpowiedzią jest ubezpieczenie majątkowe.

Jak ubezpieczyć dom od włamania?

Aby zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami włamania i kradzieży, musimy sięgnąć po polisę majątkową. To produkt, w ramach którego towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność finansową za skutki szkód na mieniu. W podstawowym wariancie przedmiotem takiego ubezpieczenia będą elementy stałe domu: mury, okna, drzwi, dach, fundamenty, zabudowy, armatura basen, garaż, mała architektura, czyli wszystko, co wymaga demontażu. W związku z tym najtańsze ubezpieczenie majątkowe nie będzie skutecznie chronić przed skutkami włamań i kradzieży — w końcu łupem złodziei padają sprzęty, gotówka, biżuteria itd.

W związku z tym musimy wykupić ubezpieczenie, które obejmie tak zwane mienie ruchome. Co zaliczamy do tej grupy? Przede wszystkim są to meble, sprzęt RTV i AGD, ale również ubrania, dywany, biżuteria, dzieła sztuki, sprzęt sportowy, gotówka i tym podobne. Nim jednak wybierzemy daną ofertę, warto poznać dokładną listę rzeczy, które będą przedmiotem ubezpieczenia. Może się okazać, że np. nie obejmuje ona zwierząt i roślin domowych.

Zakres polisy majątkowe a kradzież

Gdy już wiemy, ze umowa obejmie mienie ruchome, czas sprawdzić, jak wygląda zakres ubezpieczenia. Innymi słowy, są to zdarzenia, za których skutki odpowiedzialność finansową weźmie ubezpieczyciel. Występują one w formie listy ryzyk, na której znajdziemy przede wszystkim zdarzenia związane z działaniem żywiołów, czyli pożar, zalanie, osunięcie śniegu, ziemi, huragan i tym podobne. Istotne z punktu widzenia osoby, która chce się ubezpieczyć od skutków włamań, jest obecność tego ryzyka w umowie.

Ważne jednak, aby było one szczegółowo opisane i uwzględniało kradzież zarówno ze śladami włamania, jak i bez nich. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której mimo kradzieży nie otrzymamy odszkodowania, gdyż np. złodziej wszedł przez niezamknięte drzwi. Osobną kwestią jest rabunek, który definiuje się jako wtargnięcie osób/osoby trzeciej w momencie, gdy właściciel domu był obecny w domu. Aby otrzymać odszkodowanie, należy przede wszystkim natychmiast zgłosić włamanie odpowiednim służbom, które spiszą protokół zdarzenia. Jest on podstawą do wypłaty zadośćuczynienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od włamania?

Ze względu na fakt, iż musimy wykupić ubezpieczenie obejmujące mienie ruchome, to wysokość składki za 12 miesięcy ochrony wyniesie więcej, niż w wypadku podstawowej oferty. Musimy się więc liczyć z kosztami wysokości od kilkuset do 1000 zł, gdy mówimy o dużych nieruchomościach. Wysokość składki mogą również podnieść dodatkowe usługi, takie jak Home Assistance. Dla osób poszukujących korzystnej oferty w Lublinie dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w biurze Eurofinance. Jesteśmy multiagencją, która pomaga klientom podczas wyboru najlepszej propozycji ubezpieczenia majątkowego.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *