Zamojski Orszak Trzech Króli na ogólnopolskim zjeździe

W sobotę, 2 marca w Warszawie odbył się Ogólnopolski  Zjazd Orszaków Trzech Króli. W Domu Arcybiskupów Warszawskich zgromadzili się przedstawiciele organizatorów z Polski, oraz koordynatorzy Orszaków w Polsce i na świecie.

Spotkanie otworzyli przedstawiciele Fundacji Orszak Trzech Króli w Warszawie, następnie głos zabrał Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup  Metropolita Warszawski. Ciesząc się z tego spotkania i doceniając znaczenie organizacji Orszaków Trzech Króli podziękował Fundacji Orszak Trzech Króli za koordynację działań w Polsce i na świecie, wszystkim organizatorom za trud, wysiłek, poświęcenie.

Czujcie się w tym miejscu bardzo dobrze, pracujcie owocnie, wróćcie do środowisk , w których inicjowaliście to dzieło i prowadzicie je dobrze, umocnieni doświadczeniem was wszystkim i kontynuujcie to dzieło w kolejnych latach.  W koncepcji całości tego dzieła, które jest dziełem kulturowym, społecznym, ale jednak przede wszystkim ewangelizacyjnym ważne jest by ta kontynuacja była i to się właśnie dzieje. Orszak Trzech Króli to owoc współczesności, czyli  owoc naszego pokolenia, które dostrzegło potrzebę wychodzenia na zewnątrz, na miasto w głoszeniu Ewangelii. I nawet jeśli dla wielu ludzi to co się dzisiaj modnie nazywa tzw. katolicyzmem kulturowym tzn. takim gdzie człowiek może już nie lgnie do Pana Boga, Kościoła z motywów głębokiej wiary, ale są w nim korzenie kulturowe, korzenie tradycji , które szanuje, pielęgnuje przy okazji świąt czy większych uroczystości, nawet jeżeli jest to dla wielu ludzi wymiar takiego katolicyzmu kulturowego to jest w tym zawarta nadzieja, że to kiedyś doprowadzi do stawiania sobie jeszcze głębszych pytań, czysto ewangelicznych. Takich pytań, które doprowadzą do spotkania     z Panem Bogiem przez wiarę. Myślę, że wymiar ewangelizacyjny jest pozytywnie patrząc na sprawę niezwykle ważny przy Orszakach Trzech Króli.  Gdziekolwiek jestem w diecezji gdzie są Orszaki, czy Polsce słyszę o organizacji Orszaku Trzech Króli, organizatorzy chwalą się nim. W dzisiejszych bardzo laicyzacyjnych  czasach w świecie i Europie takie wyjście na ulicę, bo religia jest sprawą publiczną i ma prawo być sprawą publiczną jest jeszcze ważniejsze niż 30 lat temu. Prądy, które kiedyś były we Francji i są dzisiaj bardzo mocne, gdzie  liczy się świeckość rozumiana kąśliwie i rozumiana negatywnie są modne. Myślę, że Orszak Trzech Króli przełamuje te współczesne mody, które są obecne w naszym życiu. Rozwijacie to dzieło pn. Orszak Trzech Króli jeszcze bardziej – powiedział zebranym kardynał Kazimierz Nycz.

Spotkanie było okazja do posumowania tegorocznej edycji:

Orszak Trzech Króli 2019 odbył się w 752 miejscach w Polsce i 22 za granicą. W Polsce odbył się w 16 województwach i 41 diecezjach. 62,5% organizatorów Orszaków Trzech Króli to organizacje kościelne (parafie, kurie i ośrodek misyjny), a 35, 5% to organizacje świeckie (stowarzyszenia, fundacje, ośrodki kultury, urzędy miast, szkoły, biblioteki). Orszak Trzech Króli obejrzało w TVP 1 040 117 osób, w TVP Polonia 48 105 osób. Ponad 26 tys. informacji medialnych dotarło do 221 529 336 osób.

Na Zjeździe nie zabrakło akcentów związanych z Zamościem. Dyplom  dla Zamościa odebrała Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, jak się okazało jedyna przedstawicielka diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

( inf. i fot. Stowarzyszenie  Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.