Zakończyły się 27. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm

O poszukiwaniu wartości w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca to temat, który był analizowany podczas tegorocznej 27. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM. Przegląd odbył się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu dniach 26.02-2.03.2023.

Podczas inauguracji przeglądu ks. Wiesław Mokrzycki otrzymał z rąk Andrzeja Wnuka Prezydenta Miasta Zamość medal „Zasłużony dla Zamościa”. Ks. Wiesław Mokrzycki od  prawie 30 lat jest współorganizatorem oraz dyrektorem artystycznym „Sacrofilmu”. Funkcję tę pełni społecznie. Dzięki jego aktywności w wydarzeniu biorą udział wybitni twórcy filmowi, filmoznawcy, wykładowcy oraz przedstawiciele różnych wyznań.

Podczas czterodniowego przeglądu widzowie obejrzeli 5 filmów o szczególnych walorach artystycznych. Filmy te dotyczyły różnych kręgów kulturowych i problemów współczesnego świata. Wśród zaproszonych gości byli twórcy filmowi: ukraiński aktor Bohdan Beniuk, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Matka Apostołów”, Krzysztof Zanussi – Honorowy Patron Sacrofilmu, pokazujący w Zamościu swój najnowszy film „Liczba doskonała”, a także ks. prof. Marek Lis, który podczas tegorocznej edycji Sacrofilmu, zaprezentował publiczności swój debiut filmowy, dokument „Porozmawiajmy o kościele”. Wydarzeniu towarzyszyła debata na temat roli kościoła w życiu współczesnego człowieka z udziałem reżysera filmu, ks. Marka Lisa, ks. Wiesława Mokrzyckiego oraz Arnaldo Casali i Beaty Goleńskiej – reprezentantów włoskiego festiwalu Popoli e Religioni w Terni.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rekolekcje dla najmłodszych, w których wzięło udział ponad 500 dzieci. Projekcjom filmowym o tematyce religijnej towarzyszyło spotkanie z ks. Andrzejem Mulką, organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci oraz występ dziecięcego zespołu Promyczki Dobra z Nowego Sącza.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Ks. Bp Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, prof. Krzysztof Zanussi.

Organizatorami 27. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” byli: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Wydarzenie współfinansowano ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Gminy Zamość, Gminy Ulhówek, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Galerii Rynek w Tomaszowie Lubelskim, Bosch Service Zabandżała, Rodzinnej Pasieki Liseckich Dary Pszczół

W ostatnim dniu 2.03.2023/ czwartek   ,odbyła się o godz. 18:00 projekcja filmu Liczba doskonała, reż. K. Zanussi. Przed projekcją odbyło się spotkanie z reżyserem.

W filmie Liczba doskonała Krzysztof Zanussi powraca do najważniejszych tematów swojej twórczości i prezentuje je w nieoczekiwanej formie intelektualnego thrillera. To film o matematyce i o Panu Bogu. To opowieść o tym, jak człowiek wyrzeka się bogactwa na rzecz pasji, która okazuje się więcej warta. To także film o pustce w życiu i o pełni życia, o egoizmie i radości dzielenia się z innymi.

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *