XLIII eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W dniu 28 kwietnia br., w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, przeprowadzono XLIII eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zwycięzcy miejsc I-III w nagrodę otrzymali głośniki mobilne, smartwatche, słuchawki. Dla pozostałych uczestników oprócz pamiątkowych dyplomów przewidziano czujniki tlenku węgla. Laureaci (pierwsze miejsca w poszczególnych grupach wiekowych) uzyskali prawo reprezentowania powiatu w eliminacjach wojewódzkich Turnieju, które odbędą się w pierwszej połowie czerwca br. w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Lublinie.

Do turnieju przystąpiło 18 uczestników – zwycięzców eliminacji gminnych z terenu 9 gmin powiatu zamojskiego. Turniej był zorganizowany w trzech grupach wiekowych dla: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pierwszy etap eliminacji polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 20 pytań. Najlepsze osoby z każdej grupy zakwalifikowały się do ścisłego finału – eliminacji ustnych, w którym trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi na kolejne, dość trudne pytania. Wyniki eliminacji powiatowych przedstawiają się następująco:

I GRUPA – uczniowie klasy I-IV szkół podstawowych
1. Oskar Waga – SP w Zawadzie
2. Bartłomiej Zych – SP w Zaburzu
3. Dorota Lachowicz – SP w Tworyczowie
II GRUPA – uczniowie klasy V-VIII szkół podstawowych
1. Przemysława Orzechowski – SP w Zawadzie
2. Szymon Kościk – SP w Kaczórkach
3. Martyna Buda – SP w Cześnikach

III GRUPA – uczniowie szkół ponadpodstawowych Gabriela Wołowiec – Zespół Szkół w Krasnobrodzie

Jak powszechnie wiadomo najtańszą formą przeciwdziałania wystąpieniu różnego rodzaju zagrożeń jest odpowiednia profilaktyka. W tego rodzaju działalność w pełni wpisuje się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który ma na celu odpowiednie kształtowanie świadomości młodych ludzi w kwestii ogólnie rozumianego bezpieczeństwa pożarowego w szczególności: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla. Ponadto Turniej systematyzuje, wiedzę na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej jak również pielęgnuje i utrwala historię i tradycję ruchu strażackiego. Liczymy, że wiadomości uzyskane przez młodych ludzi, w ramach tego Turnieju, zaprocentują w przyszłości, kształtując odpowiednie zachowania w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń.

Fundatorem nagród rzeczowych i drobnych upominków w postaci czujników tlenku węgla było Starostwo Powiatowe w Zamościu. Poczęstunek ufundował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zamościu.

Zmagania turniejowe uświetnili: Stanisław Grześko starosta zamojski i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP, mł. bryg. Andrzej Szozda zastępca komendanta miejskiego PSP, oraz płk w st. spocz. Mieczysław Skiba.

Oficer Prasowy KM PSP w Zamościu
mł. bryg. Andrzej Szozda

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *