Hub już oficjalnie otwarty- transport może się integrować

Dzisiaj (4 kwietnia) odbyło się długo oczekiwane otwarcie zamojskiego centrum przesiadkowego wybudowanego na ul. Peowiaków przy przystanku kolejowym Zamość – Starówka. Ponadto właśnie dzisiaj, oddano do użytku kolejnych 7 niskoemisyjnych autobusów Solaris Urbino.

Przypomnijmy, centrum przesiadkowe, zwane też hub’em komunikacyjnym, pojawiło się przy ul. Peowiaków w sąsiedztwie Urzędu Gminy Zamość. Jego założeniem jest integracja transportu publicznego (miejskiego, PKP, BUS, samochodów osobowych i rowerów). W ramach inwestycji wykonano remont ulicy Peowiaków od Ronda Rady Europy do skrzyżowania z ul. Partyzantów wraz z przebudową istniejących zatok autobusowych, budowę parkingu w systemie „Park&Ride” (który będzie służyć  integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS), budowę ścieżki rowerowej oraz utworzenie miejsca do ładowania samochodu elektrycznego.

Powstały trzy wiaty przystankowe:

-wiata I będzie pełnić funkcję przystanku dla obsługi ruchu pasażerskiego busów z otwartą poczekalnią, przechowalnią bagażu w formie skrytek bagażowych, miejscem na automaty spożywcze oraz z toaletą automatyczną. Wydzielono w niej strefy do zadaszonego przechowywania rowerów oraz przeznaczono miejsce na paczkomaty.

-wiata II będzie pełniła funkcję dla przystanku dla obsługi ruchu pasażerskiego autobusów z otwartą przechowalnią. Część wiaty przeznaczona będzie na wypożyczalnię roweru miejskiego z sezonowym serwisem i miejscem do ładowania pojazdów elektrycznych.

– w wiacie III znajdować będzie się przechowalnia indywidualnych rowerów oraz zewnętrzne stojaki rowerowe.

Dodajmy, że hub komunikacyjny i zakup autobusów to dwa kluczowe elementy wartego ponad 16 mln złotych projektu „Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość”. Koszt  całego projektu to 16 415 635,50 zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego sięgęło prawie 11 mln złotych.

W otwarciu udział wzięli: Piotr Zając – wiceprezydent Miasta Zamość, Piotr Błażewicz – przewodniczący Rady Miasta Zamość, Tomasz Kossowski – dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich Marcin Nowak, prezes MZK Sp. z o. o. – Krzysztof Szmit oraz dyrektor Zamojskiego Centrum Informacja Turystycznej i Historycznej Joanna Liberadzka – Duras.

Oficjalne otwarcie hubu komunikacyjnego na ul Peowiaków w Zamościu.

Opublikowany przez Życie Zamościa Czwartek, 4 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *