Terytorialsi z Zamościa doskonalą umiejętności
W dniach 2-3 luty 90 żołnierzy 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu odbyło szkolenie specjalisty. Doskonalili umiejętności w kilku specjalnościach, m.in. strzelców wyborowych, snajperów, saperów, medycznej, obsługi moździerzy, a także dowódczej i logistycznej.
To był intensywny weekend szkoleniowy dla Terytorialsów z zamojskiego batalionu. Pierwszego dnia żołnierze odbyli treningi strzeleckie na strzelnicy Srebrzyszcze, a drugiego szkolili się, w ramach swoich specjalności, na pasie taktycznym Sitaniec-Wolica. Ćwiczenia odbywały się również na terenie koszar w Zamościu, a także w Dęblinie.
W czasie zajęć żołnierze podnosili swoje umiejętności szkoląc się zgodnie ze stanowiskiem i specjalnością wojskową w kilku grupach, m.in.: strzelców wyborowych, snajperów, saperów, medycznej, radiotelefonicznej i łączności, obsługi moździerzy, dowódczej oraz logistycznej. W ramach zajęć żołnierze w poszczególnych grupach szkoleniowych realizowali, m.in. szkolenie z prowadzenia ognia przez sekcję, pracę na etatowej broni, obsługę moździerzy, szkolenie z ewakuacji rannego z pola walki, retransmisję łączności na sieciach radiowych, realizowali zagadnienia z minerstwa i zasad postępowania z materiałami wybuchowymi
Szkolenie specjalisty to drugi etap w trzyletnim systemie szkoleniowym żołnierzy OT, który ma ich przygotować do pełnienia przydzielonej funkcji w sekcji, plutonie lub kompanii.
Przypomnijmy, pierwszy rok szkolenia Terytorialsa, to szkolenie indywidualne – ogólnowojskowe, którego celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalisty, a trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. Po odbyciu wszystkich tych trzech etapów Terytorials osiąga status gotowości bojowej („combat ready”).
(inf. i fot. kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej)