Szpital JP II w czołówce rankingu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”

XIII Ogólnopolski Ranking Szpitali 2016 „Bezpieczny Szpital Przyszłości”

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu Najlepszym Szpitalem w województwie lubelskim i 3 Szpitalem w Polsce w kategorii jakość opieki medycznej 15 grudnia br. w dzienniku „Rzeczpospolita ” opublikowano wyniki tegorocznego rankingu „Złotej Setki Szpitali” w Polsce, w którym Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, zdobył tytuł Najlepszego Szpitala w województwie lubelskim.
Oprócz tego w kategorii jakości opieki medycznej uplasował się na 3 miejscu (w 2014 i 2015 r. Szpital zajmował 1 miejsce). W klasyfikacji szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych nasz Szpital uplasował się na 6 miejscu w Polsce (w poprzedniej edycji 3 miejsce).

W rankingu uczestniczyły szpitale z całej Polski. Ranking opracował zespół Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia. Oceniano, m.in.: zarządzanie szpitalem, jakość usług medycznych i opiekę nad pacjentem, certyfikaty jakości, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg. Ranking wygrało Centrum Onkologii im. Profesora P. Łukaszczyka w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie).

Nasz szpital w kategorii jakości opieki medycznej zdobył 610.01 pkt. (w roku poprzednim 604,84 pkt.), odnotował więc kilkupunktowy wzrost. W klasyfikacji szpitali zabiegowych szpital „papieski” zdobył 889.13 pkt. (w ubiegłym roku 902,83 pkt.). Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów.

Na uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie w imieniu Szpitala wyróżnienia odebrał dyrektor Andrzej Mielcarek oraz pełnomocnik dyrektora ds. jakości Urszula Taczała.
Szpital Wojewódzki w Zamościu w rankingu „Rzeczpospolitej” zajmował wielokrotnie miejsca w czołówce szpitali w kraju. W trzynastoletniej historii rankingu szpital zajmował już m.in.: dwukrotnie 2 i 4 oraz 3 miejsce. Największe sukcesy szpital odniósł w 2011 r. zdobywając tytuł Najlepszego szpitala w Polsce rankingu „Bezpieczny szpital”, oraz w 2002 r. gdy został wyróżniony Najlepszym szpitalem w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Ponadto w latach 2006- 2009, 2011, 2012 szpital był sklasyfikowany jako Najlepszy Szpital na Lubelszczyźnie.

W 2015 r. szpital zdobył wyróżnienie dla Najlepszego Szpitala w kraju w kategorii zarządzanie w ramach przeprowadzonego badania – System benchmarkingu szpitali „Portrety szpitali-mapy możliwości”. Projekt, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, przeprowadzony był dla szpitali, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. W 2014 r., w tym samym badaniu, Szpital był uhonorowany tytułem Najlepszego Szpitala na Lubelszczyźnie ( Ryszard Pankiewicz Rzecznik Prasowy)

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *