Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Co roku, w każdą trzecią niedzielę listopada, obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym dniu w sposób szczególny wspominamy tych, którzy stracili życie na drodze. Nie zapominamy również o osobach, które walczą o zdrowie po wypadkach, o ich rodzinach i bliskich. W ramach obchodów Dnia Pamięci spotykamy się z młodzieżą i dorosłymi. Ucząc ich właściwych zachowań na drodze przypominamy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.
Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych oraz angielskiej organizacji Road Peace. 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia jako wyrazu pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.
W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada w najbliższą niedzielę 19 listopada. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinach i bliskich. Oddajemy także hołd zespołom ratunkowym, które niosą pomoc w wypadkach drogowych. Wśród nich są medycy, strażacy oraz policjanci.
W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych policjanci prowadzą różne inicjatywy. Spotykają się z młodzieżą i dorosłymi informując o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą brawura i lekkomyślność na drodze oraz lekceważenie przepisów. Mundurowi uświadamiają słuchaczom, że wielu tragicznych zdarzeń drogowych można uniknąć. Wystarczy być odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego i zawsze pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych. W czasie spotkań mundurowi uczą również właściwych zachowań na drodze. Szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo to właśnie ta grupa w wypadkach doznaje najcięższych obrażeń.
W ramach obchodów Dnia Pamięci policjant ruchu drogowego oraz pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu we czwartek spotkali się z zamojską młodzieżą. Informowali o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się na drodze. Przypominając o obowiązujących przepisach i zasadach, uczyli też jak być odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu. O podobnej tematyce, również we czwartek, spotkanie z uczniami przeprowadził też profilaktyk z zamojskiej komendy Policji.
Wiecej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” www.przejscie.com.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło