Wystartowała WSCHODNIA 2019

Plenerowym wernisażem na Rynku Solny rozpoczęła się dzisiaj szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Wschodnia.

Wernisaż już piąty raz zgromadził międzynarodową ekipę znakomitych fotografów.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja obejmuje cykl sześciu wystaw fotograficznych i towarzyszących im spotkań. Indywidualne wystawy prezentować będą Alena Grom, Oleksij Konczenko i Krzysztof Miller. Na wystawach zbiorowych pokażą się fotograficy z Kijowa Wołodymyr Cyba i Andrij Czekanowski,  Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, jak również autorzy Dziesiątego Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Garyacha Kryga” („Hot Ice”) organizowanego na Ukrainie w maju 2019 r.

Tegoroczna edycja festiwalu swoją problematyką obejmuje głównie wybrane zjawiska na wschód od granic Polski.

Alena Grom zabierze odbiorców do Donbasu, do miejscowości Marinka znajdującej się na linii frontu. Wśród 6500 mieszkańców, którzy z różnych powodów nie mogli opuścić strefy działań wojennych, 493 to dzieci. To właśnie one są bohaterami jej wystawy.

Na wystawie Wołodymyra Cyby i Andrija Czekanowskiego zobaczymy najstarszy z istniejących obecnie rynków w Odessie, który powstał w 1833 r. pod nazwą „Skotsky Bazar” i wyspecjalizował się początkowo w handlu końmi, krowami i kozami. Po odrestaurowaniu w 2004 r. stał się głównie miejscem sprzedaży starych przedmiotów.

Bohaterem wystawy Oleksija Konczenki, jest z kolei przepiękny i tajemniczy świat przetworzonych krajobrazów Krymu.

Z kolei wystawa laureatów dziesiątej edycji międzynarodowego studenckiego konkursu fotograficznego „Garyacha Kryga” realizowanego na Ukrainie przybliży ogólne trendy utrzymujące się w fotografii u naszych wschodnich sąsiadów.

Niezwykłym przeżyciem będzie zapewne projekt Krzysztofa Millera, który zabierze widzów w podroż koleją transsyberyjską.

W ramach festiwalu będzie można zobaczyć także projekt zbiorowy artystów Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego dokumentujących zjawiska obrazujące rzeczywistość wschodniej Polski.

Kuratorem wystawy jest Joanna Kinowska.

Wystawy będzie można oglądać od 16 lipca do 15 sierpnia.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z dzisiejszego wernisażu otwierającego Festiwal:

Międzynarodowy Festiwal Fotografii – WSCHODNIA 2019 – oficjalne otwarcie – wystawa zbiorowa Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Opublikowany przez Życie Zamościa Wtorek, 16 lipca 2019

Międzynarodowy Festiwal Fotografii – WSCHODNIA 2019 – oficjalne otwarcie, wiceprezydent Zamościa, Małgorzata Bzówka

Opublikowany przez Życie Zamościa Wtorek, 16 lipca 2019
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *