Potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów

Chwila nieuwagi i braku czujności wystarczą, aby zostać uczestnikiem niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ostatnio przekonał się o tym kierowca opla, który w Zamościu potrącił cyklistę na oznakowanym przejeździe dla rowerów. Po raz kolejny prosimy o ostrożność na drogach, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Do kolizji z udziałem cyklisty doszło wczoraj w godzinach popołudniowych w Zamościu na ulicy Hrubieszowskiej przy zjeździe z ronda Honorowych Dawców Krwi. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący oplem, który poruszał się ulicą Hrubieszowską potracił rowerzystę, który jechał oznakowanym przejazdem dla rowerzystów od strony Alei Jana Pawła II w kierunku ulicy Wyszyńskiego. Cyklista po upadku na jezdnię został przewieziony do szpitala. Po badaniach mógł wrócić do domu, z kolizji wyszedł z otarciami naskórka i niegroźnymi potłuczeniami.

Rowerem kierował 45-letni mieszkaniec Zamościa, za kierownicą opla siedział natomiast 41-latek z gminy Zamość. Obaj kierujący byli trzeźwi. Kierujący oplem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu doprowadzając do potrącenia cyklisty, za co otrzymał mandat karny.

Apelujemy do kierowców i rowerzystów o zachowanie ostrożności na drogach. Szczególnie teraz, kiedy pora roku sprzyja przejażdżkom rowerowym i na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Kierowcy muszą zachować czujność i przewidywać zagrożenie, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. To właśnie „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” podczas kolizji, czy wypadku narażeni są na znacznie poważniejsze konsekwencje niż kierujący samochodami. Kierowco, ustąp pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe dla rowerów. Rowerzysto, zanim wjedziesz na przejazd dla rowerów upewnij się, że kierujący samochodem zauważył cię i zdąży w odpowiednim momencie zatrzymać pojazd.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.