Policja ostrzega przed oszustwami metoda „na Blika”

Oszuści włamują się na konta portali społecznościowych i rozsyłają fałszywe prośby o pożyczki poprzez udostępnienie kodu Blik. Gdy otrzymają kod natychmiast wypłacają pieniądze. W taki sposób zadziałał oszust włamując się na konto mieszkanki gminy Zamość. Na fałszywą prośbę zareagowała jej bratowa, która przekazała oszustowi kody na łączną kwotę 1000 zł. Ostrzegamy przed oszustwami metoda „na Blika” i przypominamy, aby w tego typu sytuacjach nie działać pochopnie.

Oszuści działający metodą „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela konta rozsyłają do jego znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę poprzez udostępnienie kodu Blik. Jednocześnie zapewniają, że szybko oddadzą pieniądze.

O takim właśnie oszustwie wczoraj zawiadomiła zamojskich policjantów mieszkanka gminy Zamość. Ktoś włamał się na jej konto na facebooku i za pośrednictwem komunikatora napisał do jej znajomych prośbę o opłacenie przesyłki. Mieszkanka gminy Zamość jak tylko dowiedziała się o rozsyłanych przez oszusta wiadomościach natychmiast powiadomiła znajomych, że prośby są fałszywe. Niestety jej 36-letnia bratowa szybko zareagowała na wiadomość i przekazała dwa kody Blik na łączną kwotę 1000 złotych. Transakcji nie dało się już cofnąć, pieniądze zostały wypłacone w bankomatach na terenie kraju.

W tego typu sytuacjach nie należy działać pochopnie i należy upewnić się, czy nie jest to próba oszustwa. Kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym zweryfikuje, czy rzeczywiście to on potrzebuje naszej pomocy.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *