Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Zamościa
Miasto Zamość rozpoczęło przygotowania do stworzenia strategicznego dokumentu dla rozwoju gospodarki energetycznej pod nazwą Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.
Ma on na celu wskazanie możliwości zrównoważonego rozwoju poprzez realizację inwestycji efektywnych energetycznie, a zarazem wysoce ekologicznych. Jego zapisy dotyczą obiektów oraz infrastruktury publicznej, przedsiębiorstw działających na terenie Miasta, a także jego mieszkańców. Ponadto, jego przyjęcie ułatwi pozyskiwanie dodatkowych, preferencyjnych środków finansowych w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020. Co więcej, w niektórych obszarach finansowania posiadanie Planu jest warunkiem obligatoryjnym przy ubieganiu się o środki.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020 (m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych). Oprócz korzyści w skali makro, docelowo Plan ma służyć wszystkim mieszkańcom Zamościa poprzez poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie kosztów energii.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego w ramach działania 9.3. “Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej” Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 85 % kosztów przygotowania Planu. Po rozstrzygnięciu postępowania w trybie zapytania ofertowego, wybrana została doświadczona firma specjalistyczna – Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o. z siedzibą w Orzeszu (woj. śląskie) – która pomoże w jego opracowaniu.
W celu rzetelnego wykonania dokumentu, pracownicy Centrum Doradztwa Energetycznego będą zbierać dane dotyczące zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach mieszkalnych oraz publicznych. W związku z tym, w domach na terenie Zamościa pojawią się ankieterzy, którzy poproszą o podanie sposobu ogrzewania mieszkania oraz sumarycznego zużycia energii elektrycznej i cieplnej.
W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej zostaną także przedstawione możliwe źródła wsparcia zewnętrznego, przy pomocy których będzie można sfinansować inwestycje związane z efektywnością energetyczną, takie jak termomodernizacja budynków czy produkcja energii ze źródeł odnawialnych.
Źródło: Newsletter Zamościa 1/4/2015