Zamość przygotowany jest na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Prezydent miasta Zamościa o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

,, Mamy świadomość, że jesteśmy bezpieczni . Mamy zabezpieczenie wojskowe, jesteśmy w NATO, mamy wojska amerykańskie, które stacjonują na lotnisko w Mokre, nie mamy się czego obawiać. Wiemy, że Ukraina płonie i z Ukrainy będą uciekać ludzie, będą uciekać uchodźcy. Na razie są to zdrowe kobiety z dziećmi, być może później będą to uchodźcy ranni, w złym stanie, stąd też przygotowywaliśmy się już od dwóch tygodni z Rządem, Wojewodą do przyjmowania tychże uchodźców.

Mamy kilkadziesiąt miejsc już gotowych, gdzie można odpocząć . Na obecną chwilę jest ich około 75.Mamy też punkt informacyjny, który miał być punktem odpoczynku ale okazało się że Ukraińcy, którzy mijają punkty recepcyjne na granicach są niezorientowani i my musimy ich o tym informować i taką rolę tez przejęliśmy, ze informujemy, wskazujemy.

Dzisiaj przez cały dzień odwiedziło ten punkt kilkaset osób przejeżdżając przez Zamość. Kilkadziesiąt rodzin w Zamościu nocuje z czego pięć rodzin mamy jako miasto na swoim utrzymaniu- w swoich jednostkach, reszta ulokowana jest po hotelach i różnego rodzaju apartamentach. Punkt informacyjny mieści się przy Krytej Pływalni przy drodze DK 74 Zosin – Zamość – Lublin – Warszawa. Nam zależało aby osoby które jadą z Hrebennego, Dołhobyczowa czy Zosina wjeżdżając do miasta jadąc obwodnicą mogły zobaczyć, że to jest w tym miejscu, nie trzeba krążyć po mieście. Można tam podjechać obok jest parking. Jest możliwość skorzystania z toalety , prysznica w razie potrzeby. Są to często kobiety z dziećmi, które trzeba umyć , przewinąć. Kryta Pływalnia jest najlepszym miejscem aby tam takich czynności dokonać.

Miasto Zamość przygotowane jest na przyjęcie kilku tysięcy uchodźców, w halach sportowych. wszędzie tam gdzie są sanitariaty i prysznice. Będziemy stawiać łóżka i przyjmować uchodźców. Mamy też odzew od mieszkańców, że przyjmą do swoich domów.I tak się dzieje, bo ogłosiliśmy taką bazę kontaktową dla wolontariuszy dla chętnych do przyjmowania. Przez tę naszą bazę wiele osób znajduje schronienie.”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *