Nie wypalaj ścierniska !

22 sierpnia br., przed południem w miejscowości Siedlisko gm. Grabowiec prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia przez osoby nieznane doszło do pożaru ścierniska. Do tego zdarzenia skierowano zastęp z JRG Zamość oraz pobliskie OSP.

Po dojeździe pierwszych zastępów OSP z Grabowca i Góry Grabowiec stwierdzono, że pożarem objętych jest ponad 20 ha ścierniska, bezpośrednio zagrożony był pobliski las oraz pola uprawne, dlatego też skierowano kolejne zastępy OSP. Sytuacja była bardzo poważna, strażacy mieli wiele pracy aby pożar nie objął poszycia lasu liściastego. Na szczęście wiatr sprzyjał ratownikom, wiejąc z północy ograniczał możliwość rozprzestrzenienie się żywiołu na tym kierunku, gdzie znajdował się las iglasty. Gaszenie pożaru takiego lasu byłoby zdecydowanie trudniejsze.

Po lokalizacji pożaru ratownicy przystąpili do dogaszania przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego – tłumic. Z uwagi na panującą suszę ratownicy wykonali pas ochronny poprzez podanie prądu rozproszonego na styku lasu i pola.

W działaniach trwających ponad 2 godz., zaangażowane były: zastęp z JRG Zamość oraz OSP: Grabowiec, Góra Grabowiec, Tuczępy, Bereść oraz Ornatowice. Łącznie podano 6 prądów wody, której zużyto ok. 25 m 3 . Spaleniu uległo ok. 30 ha ścierniska, pożar nie rozprzestrzenił się na obszary leśne.

oficer prasowy
Komendy Miejskiej PSP
bryg. Andrzej Szozda

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *