Msza pogrzebowa kpt. Romana Szczura vel Szumskiego

3 marca br. rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Halina”, „Nadzieja”, „Urszula”  – żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezwisłość”, zamordowanego w majestacie prawa komunistycznego.

O godz.17.45 nastąpiło wprowadzenie szczątków R. Szczura vel Szumskiego do kościoła garnizonowego w Zamościu (Parafia wojskowa św. Jana Bożego w Zamościu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 36) i o godz.18.00 rozpoczęła się msza święta w intencji kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula”

Szczątki Romana Szczura zostały odnalezione w listopadzie 2011 r. w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.aby spocząć koło dowódcy płk Mariana Pilarskiego ps. “Jar” w krypcie II Inspektoratu AK pod bazyliką OO Bernardynów w Radecznicy. Mszy św.przewodniczył ks.płk.Tomasz Skupień, proboszcz parafii i ks kapelan Konrad Zalewski.

Przed rozpoczęciem mszy św. poproszono o zabranie głosu Wiceprezesa Rady Ministrów. Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

...dzisiaj oddajemy hołd jednemu z tych żołnierzy Rzeczypospolitej, którzy nie złożyli broni bo Polska nie była wolna. Bo Polska nie odzyskała niepodległości utraconej w 1939r. Śp.Roman Szczur to taki jeden z żołnierzy niezłomnych. Walczył od pierwszego dnia tamtej wojny.Od 1 września 1939 r bronił ojczyzny a potem walczył o jej niepodległość.11 lat ze swojego czterdziestoletniego życia poświęcił na tę walkę o Polskę. Przykład wielu, którzy w tamtym pokoleniu walczyli i ginęli. Ginęli mordowani w katowniach często bezimienni wrzucani do bezimiennych grobów odzierani z tej godności, która należała się im jako żołnierzom Rzeczpospolitej. Dzisiaj Polska się o nich upomina przywraca im nie tylko tożsamość, przywraca im groby ale również głośno mówi kto w tamtych latach był prawdziwym bohaterem a kto był zdrajcą. Dziś Polska kończy z takim relatywizmem historycznym którym często byliśmy karmieni przez wiele ostatnich lat. Tym relatywizmem, który głosił, że to były trudne czasy, że właściwie nie wiadomo kto miał racje. Że obie strony tak naprawdę myślały o Polsce. Nie szanowni państwo, nie obie strony myślały o Polsce. O Polsce wolnej i niepodległej myśleli ci, którzy nie złożyli broni, żołnierze niezłomni. Oni dla tej Polski walczyli, cierpieli i ginęli, Oni i ich bliscy, a po drugiej stronie byli zdrajcy.Byli ci , którzy zaprzedali swoją polskość obcemu mocarstwu. Obcemu mocarstwu, który chciał nas polaków pozbawić nie tylko niepodległości, nie tylko wolności .Pozbawić nas polskiej tożsamości. To że się to nie udało to właśnie zasługa takich ludzi jak Roman Szczur i inni, którzy tysiącami wystąpili przeciwko zniewoleniu….

Nasz św.rodak Jan Paweł II znał dwa totalizmy II wieku. Faszyzm i i komunizm – powiedział podczas kazania ks.płk.Tomasz Skupień. Podczas pielgrzymek do wielu krajów Europy nawiedzał miejsca kaźni, nawiedzał miejsca upamiętniania zbrodniczych systemów. Wynosił na chwałę ołtarzy kolejnych męczenników, którzy w piekle obozowego życia pozostali wierni ewangelicznej zasadzie miłości bliźniego i przebaczenia największym wrogom. …w 1983 roku na Kahlenbergu w trzechsetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej powiedział, że choć w ewangelii nie słychać szczęku oręża to jednak kiedy zajdzie taka potrzeba, wyznawca Chrystusa ma obowiązek , stanąć w obronie ojczyzny. W obronie podstawowych praw człowieka. …Polacy doświadczeni okrucieństwem II wojny światowej  z chwilą jej zakończenia mieli nadzieję na powrót do normalnego życia w wolnym kraju, ale niestety w maju 1945 roku Polska nie mogła cieszyć się z odzyskanej wolności, suwerenności bo na mocy z Teheranu , Jauty została podporządkowana sowieckiej dominacji. I z tego powodu wielu żołnierzy AK nie złożyło broni. Zbrojne antykomunistyczne podziemie podjęło walkę z funkcjonariuszami NKWD, UB, milicji, Ludowego Wojska Polskiego. Gdy w 1947 roku została ogłoszona amnestia, wielu żołnierzy walczącego podziemia uznało ją za podstęp i nie pomylili się, bo tysiące z tych, którzy zachęceni przez władzę ludową ujawnili swoją konspiracyjną  przeszłość zapełniły więzienia, ubeckie kazamaty. Wielu zostało deportowanych na Sybir, wielu straciło życie na skutek bestialskich przesłuchań, przez powieszenie czy metodą katyńską strzałem w tył głowy.  Oprawcy rzucając ciała ofiar do bezimiennych grobów, dołów śmierci ,chcieli skazać ich na zapomnienie. Cieszę się, że będę zamordowany za wiarę świętą, Jako Polak za ojczyznę, jako polak za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że Chrystus zwycięży a Polska niepodległość odzyska – tak pisał w celi śmierci płk. Łukasz Ciepliński. Te słowa są świadectwem niezwykłej odwagi, niezwykłej determinacji, niezwykłej wierności. Człowieka, który był gotowy dla realizacji ideałów na każde poświęcenie. 1 marca modliliśmy się za żołnierzy niezłomnych, którzy zasługują na wdzięczność i najwyższy szacunek….

Organizatorami uroczystości są Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, IPN, Światowy Związek Żołnierzy AK O/Zamość oraz służby mundurowe Policja i Straż Pożarna, Wojsko Polskie Garnizonu Zamość i Lublin, rodzina Romana Szczura.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *