Medal „Zasłużony dla Zamościa” otrzymał ks. Wiesław Mokrzycki – dyrektor festiwalu Sacrofilm

Podczas inauguracji 27. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM o godz.18.00 odbyła się uroczystość wręczenia przez prezydenta miasta Zamościa Andrzeja Wnuka medalu „Zasłużony dla Zamościa”

Jest mi niezmiernie miło, że mogę tutaj właśnie w kinie, w takim miejscu, gdzie ksiądz Wiesław Mokrzycki jest jak u siebie w domu zakomunikować, że na wniosek wszystkich którzy kochają dobre kino, ksiądz Wiesław Mokrzycki w uznaniu prawie tych 30 lat Sacrofilmu,  bo przez dwa lata się nie odbyło, więc 30 lat temu pojawiła się taka idea filmu ale i nie tylko filmu, ale również spotkania i rozmowy i za to wszystko co ksiądz wprowadza do atmosfery Zamościa na wniosek kinomanów, zasłużony tytuł „Zasłużony dla Zamościa” przepada właśnie w udziale księdzu Wiesławowi Mokrzyckiemu. – powiedział prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk

Niech mi będzie miło i możliwe wręczyć właśnie teraz zarówno medal „Zasłużony dla Zamościa” jak i odpowiednią legitymację ale też powiedzieć kilka ważnych rzeczy jeśli chodzi o kino i film. Jesteśmy przekonani, że wszystko wiemy, mamy wyrobione zdania na każdy temat , ale ten festiwal pozwala nam na to, żeby jednak stracić to bezpieczne przekonanie. Nie raz się okazywało podczas tych 27 edycji również dla mnie, nie zawsze to co wiem, co do czego jesteśmy przekonani , jest nie takie jak sądzimy.

„Zasłużony dla Zamościa” to medal przyznawane od 2009 r. osobom lub instytucjom, które wyróżniają się swoją działalnością na rzecz miasta i jego mieszkańców. 

Myślę przewodnią tegorocznego festiwalu jest poszukiwanie religii ,spotkania ,,W drodze do jednego Ojca” bo myślą taką, ideą zasadniczą jest dialog międzyreligijny, odwołujemy się do nauczania Świętego Jana Pawła II, który jest naszym duchowym patronem. On wskazuje drogę w poszukiwaniu właśnie tematów, rozwiązywania różnego rodzaju problemów i na bazie tych religie monoteistycznych judaizmu, islamu, chrześcijaństwa analizujemy wspólnie, czy na sali kinowej, czy wcześniej w salach wykładowych różne ważne tematy, ze świata chociażby jak praca, prawa człowieka, kobieta, dziecko, małżeństwo, rodzina a w tym roku w poszukiwaniu wartości. W związku z tym, że świat te wartości jakby pogubił, chociaż wielu o wielu wartościach mówi. Warto przywołać Sokratesa prawda, piękno, dobro. Bo chociaż wielu mówi o prawdzie ale coraz więcej kłamstwa, wielu mówi o pięknie ale z tolerancją brzydoty. Coraz więcej ludzie mówią o dobru ale  jest więcej nienawiści i te działa i ta brutalna wojna na Ukrainie. Oczywiście jako chrześcijanie, katolicy odwołujemy się też do wartości ewangelicznych i zadajemy sobie pytanie, skoro jest tak dobrze w tych czasach ogłaszanych przez współczesny świat, media i tak dalej. To dlaczego jest tak źle między ludźmi.  Dlatego tych wartości będziemy poszukiwać na kinowym ekranie, a pomogą nam te wartości odkrywać,  poszukiwać ksiądz profesor Marek Lis i o. dr Marek Kotyński – powiedział dyrektor festiwalu ks. Wiesław Mokrzycki

Chcę państwu podziękować – powiedział  Andrzej Bubeła – dyrektor Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu. To dla państwa przygotowujemy ten przegląd już prawie od 30 lat i państwo też jesteście sponsorami tej imprezy, bo kupujecie bilety Bardzo się cieszymy, że że nasza propozycja cieszy się sporym zainteresowaniem jak na te trudne czasy, Ale mamy takie momenty że rekolekcje filmowe dla dzieci to jest już prawie 1000 widzów przy tej edycji, także nie jest tak źle.  Zbliżamy się powoli do wieku emerytalnego, oczywiście jesteśmy jeszcze piękni i młodzi i będziemy dawać radę ale czas upływa. Mamy nadzieję, że młodzi tez do nas dołączą.

Zamojski przegląd filmów religijnych zrodził się w czasie dużego zapotrzebowania na kino rozrywkowe. Na początku w prezentacjach filmów o nie najlepszej jakości uczestniczyła niewielka grupa młodzieży, zgromadzona przez ks.Wiesława Mokrzyckicgo. Od pierwszej edycji “Sacrofilmu” księdzu w sukurs przyszedł dyrektor kina “Stylowy” Andrzej Bubeła i po wielu dyskusjach, impreza zaczęła nabierać coraz bardziej interesującego kształtu. Weszła też do stałego kalendarza kulturalnych wydarzeń w mieście …

Fundamentem Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” jest nauczanie św. Jana Pawła II o wzajemnym poszanowaniu pomiędzy przedstawicielami różnych kultur oraz dialog między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Przegląd filmowy nie jest skierowany wyłącznie do ludzi wierzących czy związanych z kościołem – jest otwarty dla szerokiej publiczności. Podczas „Sacrofilmu” wyświetlane są filmy fabularne i dokumentalne, które podejmują szeroko pojętą tematykę religijną, metafizyczną i egzystencjalną. To niezwykle ambitne kino, nastawione na odkrywanie sacrum. Pozwala znaleźć wartości, które łączą ludzi, niezależnie od wyznawanej wiary, środowiska, kraju, w którym się żyje. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, aktorami, a także prelekcje i wykłady z dziedziny krytyki filmowej, filmoznawstwa, religioznawstwa, filozofii, etyki.

Przegląd organizowany jest od 1995 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu oraz Parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *