Rowery elektryczne – trend czy przyszłość?

Coraz częściej na naszych drogach pojawiają się rowery elektryczne. Jednoślady z napędem na prąd podbijają już serca fanów szosówek, rowerów górskich oraz pojazdów miejskich i trekkingowych. Czy jest to chwilowa moda i światowy trend czy jednak e-bike to rewolucja w transporcie oraz kolejny krok ku elektryfikacji? Sprawdźmy to!

Gdzie pojawiają się rowery elektryczne i kto w nie inwestuje? Przede wszystkim są to mieszkańcy średnich i większych miast, którzy dojeżdżają codziennie do pracy lub szkoły. Na zelektryfikowane jednoślady stawiają też fani dalekich wypraw, turystyki rowerowej oraz… sportowcy! W tekście wyjaśnimy dlaczego.

Czym są rowery elektryczne?

Rower elektryczny to jednoślad przypominający budową standardowy pojazd, zasilany wyłącznie siłą mięśni. Mają ramę, odpowiedni rodzaj kół, pedały, kierownicę, profilowane siodełko i wszystko to, co znasz ze zwykłych rowerów. Różnica polega jednak na tym, że elektryczne pojazdy mają napęd na prąd. Wyposażone są w silnik, baterię i manetkę do napędzania jednośladu.

Dzięki temu rower elektryczny może poruszać się zarówno przy pomocy siły mięśni, jak i bez potrzeby używania nóg – jadąc wyłącznie dzięki uruchomionemu silnikowi. To znacznie przekłada się na wszechstronność pojazdu.

Dlaczego rowery elektryczne są tak popularne?

Przede wszystkim rowery elektryczne są pojazdami oszczędnymi i ekologicznymi. Nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery i nie wymagają dodatkowego paliwa. To sprawia, że niskim kosztem (około 10 złotych na 100 kilometrów) możesz dojechać na zakupy czy do pracy, a do tego nie musisz tkwić w korkach.

Druga kwestia to wspomniana już wszechstronność. E-bike pozwala przejechać bardzo długą trasę bez zbędnej utraty energii i wspomoże podczas bardzo stromych wjazdów. Nadaje się do poruszania się po górach i wyżynach, ale stanowi też świetną podporę podczas ulicznych eskapad. Coraz częściej wykorzystywany jest w sportach. Rozgrywane są już wyścigi e-szosówek czy e-MTB.

Popularność rowerów elektrycznych wynika także z ich coraz niższej ceny. Za kilkanaście tysięcy złotych możesz kupić wszechstronny pojazd, który pozwoli uprawiać sport czy dojechać do celu bez generowania zbędnych kosztów. To o wiele taniej niż inwestycja np. w nowy samochód elektryczny.

Czy e-bike to chwilowa moda czy rozwijająca się przyszłość transportu?

Eksperci zastanawiają się czy rowery elektryczne są wyłącznie chwilową modą czy jednak to środek transportu, który na stałe zagości na naszych drogach. Biorąc pod uwagę rozwój elektryfikacji i podejście do alternatywnych paliw, jednoślady na prąd na pewno będą długo podbijać nasze serca.

Oszczędność, ekologia i wszechstronność sprawiają, że największe marki na świecie cały czas rozbudowują ofertę e-rowerów. Silniki stają się mocniejsze, akumulatory bardziej pojemne, a konstrukcja lżejsza. To przekłada się na zwiększenie popularności i wyższą sprzedaż. Elektryczne rowery są zdecydowanie przyszłością transportu.

Sprawdź pełną ofertę rowerów w sklepie FabrykaRowerow.com

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *