27, Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” rozpoczęte

27. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w Zamościu  rozpoczęła się 26 lutego  i będzie trwała do – 2 marca 2023. W programie  będą  filmy, które na długo pozostają w pamięci, inspirujące spotkania z wybitnymi twórcami i filmoznawcami oraz rekolekcje filmowe dla przedszkolaków, dzieci i dorosłych.

Gośćmi tegorocznego Sacrofilmu są: Krzysztof Zanussi, aktor Bohdan Beniuk, ks. prof. Marek Lis, o. dr Marek Kotyński oraz przedstawiciele włoskiego festiwalu Popoli e Religioni: Arnaldo Casali i Beata Goleńska. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Andrzej Mulka wraz z zespołem Promyczki Dobra z Nowego Sącza.

W cyklu rekolekcyjnym dla dorosłych,27 lutego 2023 o godz. 11:00. widzowie Sacrofilmu w pierwszej prezentacji obejrzeli film OPIEKUN,

„Opiekun” to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi. Prelekcję do filmu wygłosi o. dr Marek Kotyński.

Opiekun

reż. Dariusz Regucki czas trwania 90 min.

Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna interesować się bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny.Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef?

Kolejnym filmem w  ramach Sacrofilmu 27.02.2023 o godz. 18:00 został zaprezentowany film BOHATER, autorstwa irańskiego reżysera Asghara Farhadiego.

Bohater

reż. Asghar Farhadi czas trwania 127 min.

Dwukrotny zdobywca Oscara (za „Rozstanie” i „Klienta”) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe. Podążając za tytułowym „Bohaterem”, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji. Prelekcję do filmu wygłosi o. dr Marek Kotyński.

PROGRAM: WWW.SACROFILM.PL

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *