Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 2 i 3 „Spotkania z historią”

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu  trwa już drugi dzień 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Kolejny dzień możliwości obejrzenia najnowszych filmów historyczno – dokumentalnych , ponieważ wyprodukowane w 2022 i 2023 roku. Każdy z twórców jak można zobaczyć ogląda z ciekawością materiały kolegów z branży. Filmy, które zaskakują tematami jak i zastanawiają do jakiej podłości jest zdolny człowiek.

Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 2
  • 10:00 Pokaz konkursowy: Na zawsze Melomani, reż. R. Mierzejewski – po projekcji spotkanie z twórcą
  • NA ZAWSZE MELOMANI

    REZYSERIA:Rafał Mierzejewski               SCENARIUSZ:Igor Mertyn

    Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, Antoni Studziński – Melomani. To o nich opowiada ten film. Historię zespołu jazzowego, który powstał na przełomie 1949 i 1950 roku w Łodzi, poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Andrzeja Dąbrowskiego i innych.

  • 11:35 Pokaz konkursowy: Mulier Fortis. Kobieta mężna, reż. A. Kraśnicki – po projekcji spotkanie z twórcą
  • MULIER FORTIS. KOBIETA MĘŻNA

    REZYSERIA:Adam Kraśnicki                 SCENARIUSZ:Adam Kraśnicki

    Film jest opowieścią o fenomenie kobiety, która jawi się nam jako Mulier Fortis Kobieta Mężna. W filmowym portrecie Zofii Kossak poznajemy jej osobowość, wartość dzieła jej życia doświadczanego zarówno miłością, jak i cierpieniem. Refleksją o bohaterce tego filmu dzielą się członkowie rodziny – Anna Fenby Taylor i Francois Rosset, Barbara Gruszka-Zych, prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, dr Joanna Jurgała-Jureczka, prof. Ryszard Koziołek, dr Andrzej Sznajder, ks. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi.

    13:00 Pokaz konkursowy: Sad dziadka, reż. K. Starnawski – po projekcji spotkanie z twórcami

    SAD DZIADKA

    .REZYSERIA:Karol Starnawski           

    :Karolina, młoda Polka, wyrusza na wędrówkę przez Wołyń, skąd pochodzi jej rodzina. Jej krewni zginęli w tzw. rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Ta trauma ciągle boli. Karolina wędruje pieszo, towarzyszy jej z kamerą ukraiński operator Oleksandr. Rozmawiają z mieszkańcami Wołynia o przeszłych wydarzeniach. To film o okruchach dobra, o pamięci i godzeniu się z własną przeszłością. To głos młodego pokolenia w procesie polsko-ukraińskiego pojednania.

     

Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 3

15:30 Pokaz konkursowy: Ponary. Odmiana przez przypadki, reż. P. Kuciński – po projekcji spotkanie z twórcą.

PONARY. ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI

REZYSERIA:Piotr Kuciński              SCENARIUSZ:Piotr Kuciński

To jest drugi Katyń – tak o masowej eksterminacji w wieleńskich Ponarach mówią historycy. Dlaczego tak mało wiemy o mordzie 100 tys. osób? Dlaczego do dzisiaj na Litwie wydarzenia z okresu II wojny światowej są tematem tabu. Informacje o udziale Litwinów w likwidacji żydowskiej i polskiej inteligencji w litewskich podręcznikach do historii są zdawkowe. Film jest próbą ocalenia od zapomnienia tragicznych wydarzeń w wileńskich Ponarach. Przed II wojną światową Ponary były sielankową miejscowością. Przyjeżdzał tutaj Józef Piłsudski na wypoczynek. Przy stacji kolejowej wybudowano domki letniskowe, a mieszkańcy II RP doceniali walory przyrodnicze tego miejsca. Ponary dzisiaj kojarzą się Polakom i Żydom z masową śmiercią. W latach 1941-1944 zamordowano tu około 70 tys. Żydów i około 20 tys. Polaków. Egzekucji w Ponarach dokonywały oddziały niemeckie operacyjne Sonderkommando, a następnie Litewski Oddział Specjalny Ypatingas Burys, w którego skład…

16:30 Pokaz konkursowy: Rozmowy z Jerzym Mierzejewskim, reż. K. Heyke – po projekcji spotkanie z twórcą.

ROZMOWY Z JERZYM MIERZEJEWSKIM

REZYSERIA:Krzysztof Heyke               SCENARIUSZ:Krzysztof Heyke

Film dokumentalny opierający się na rejestracjach rozmów z Jerzym Mierzejewskim przeprowadzonych w ostatnich latach życia Profesora: 2000-2012. Materiały te nie zostały nigdy upublicznione, powstawały w trakcie prywatnych spotkań, przede wszystkim w pracowni malarskiej z Mierzejewskim. Rejestracja rozmów odbywała się za zgodą Profesora, nie była wyreżyserowana, rozwijała się spontanicznie, dotyczyła często zagadnień związanych z aktualnie malowanym obrazem.

 17:15 Pokaz konkursowy: 601. Tragedia Buczy, reż. A. Żądło – po projekcji spotkanie z twórcą.

601. TRAGEDIA BUCZY

REZYSERIA:Agnieszka Żądło            SCENARIUSZ:Agnieszka Żądło

Film opowiada historie kilku osób, które połączyła tragedia, jaka rozegrała się w czasie okupacji rosyjskiej pod Kijowem w marcu i kwietniu 2022 roku. Bohaterów zastajemy w punkcie, w którym już pierwszy “kurz” dramatu, rozgrywającego się na oczach świata, opadł. Ale czy w ich życiu to, co straszne, naprawdę się skończyło? Oczywiście nie.

18:15 Pokaz konkursowy: Dziwak? Interpretacje, reż. A. Duda – po projekcji spotkanie z twórcami

DZIWAK? INTERPRETACJE

REZYSERIA:Anna Duda              SCENARIUSZ:Anna Duda

Jak to by było być Norwidem? Bo wszyscy mówią, że geniusz, ale że dziwak, że samotnik, że nieszczęśnik, że nikt go nie rozumiał, że z życiem niespecjalnie dał sobie radę, że skazany na zły los, że kochał w uniesieniu bez wzajemności, zmarł w biedzie w przytułku, a i po śmierci pochowano go obok tych, których specjalnie nie lubił. A co jeśli to mit? Co jeśli Norwid był towarzyski, lubiany, współpracował z Polonią na emigracji? Co jeśli się stylizuje, bo jego wybór wynika z obserwacji życia?

Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

TVP Historia

📣 Dołącz do naszej #zabawy!
📍 Wyrusz do Miasto Zamość na 11. edycję ZAMOJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO “SPOTKANIA Z HISTORIĄ”. 🙌 Baw się dobrze, a przy okazji zdobądź gadżety od TVP Historia.
👉 Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkową zabawę! Jak do niej dołączyć? To proste. Wystarczą 3️⃣ kroki!⬇️
1. Zrób sobie zdjęcie w Zamościu podczas festiwalu w dniach 17-19.08.2023
2. Opublikuj je w tym samym dniu na Instagramie.
3. Oznacz instagramowy profil TVP Historia.
A my wyślemy do Ciebie gadżety z logo naszej anteny!
📸 Zdjęcie może być klasycznym #selfie, ale możesz także pokazać, jak bawisz się z rodziną i przyjaciółmi.
Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *