Jubileusz 20 – lecia Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu

Z okazji zbliżającego się Jubileuszu 20 – lecia Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu ,podjeliśmy działania związane ze wznowieniem przewodnika „ Zamość to lubię – miasto młodych”, który w pierwszym wydaniu ukazał się w 2014 roku, w ramach projektu edukacyjnego mającego na celu przybliżenie naszym wychowankom historii i kultury Zamościa.

Uczestnicy projektu gromadzili informacje o Zamościu, odkrywali przeszłość miasta i poznawali jego wybitnych przedstawicieli, a także uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym miasta, poprzez udział w warsztatach, plenerach, konkursach, wycieczkach i spotkaniach. Inspiracją dla młodzieży były prace znanego zamojskiego artysty – fotografa Stanisława Orłowskiego. Podążając śladem wykonanych kilkadziesiąt lat temu zdjęć, wychowankowie bursy wykonali nowe, współczesne fotografie tych samych zabytków i miejsc, które znalazły się w publikacji.

Przewodnik w drugim wydaniu posiada odświeżoną okładkę i szatę graficzną. Jest to jedna z wielu publikacji, które – począwszy od 2013 roku, wydane zostały w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Placówka od wielu lat realizuje projekty edukacyjne i konkursy literacko – historyczne, których inicjatorem i pomysłodawcą jest pan Waldemar Leszczyński:
* „ Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień” – tematem przewodnim pierwszej publikacji, była historia II wojny światowej, na którą złożyły się zebrane przez młodzież wspomnienia świadków czasu niemieckiej i sowieckiej okupacji. Książka stanowi zapis żywej historii, ocalając od zapomnienia tragiczne ludzkie losy. W ramach projektu młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu, w Konferencji dla uczczenia 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz w uroczystościach upamiętniających 70. Rocznicę powstania w Sobiborze. Odbyło się spotkanie z Żołnierzami AK, warsztaty dziennikarskie, plastyczne, fotograficzne, wystawa prasy wojennej i wiele innych.
* „Młodzi dla wolności” była drugą z kolei publikacją o tematyce historycznej. Młodzież poprzez udział w projekcie, odkrywała proces zmian ustrojowych w naszym kraju i poznawała krok po kroku narodziny wolności, którą wywalczyło pokolenie naszych rodziców i dziadków. Działacze zamojskiej „Solidarności” dzielą się w niej wspomnieniami z czasu internowania. Placówka została w tym czasie laureatem ogólnopolskiego konkursu „ Młodzi dla wolności 2014.”
* „Zamość to lubię – miasto młodych” to trzeci projekt edukacyjny podjęty w bursie, zakończony wydaniem książki – przewodnika, pod tym samym tytułem.
* „ Młodzi dla Samorządności” – celem książki było przypomnienia wydarzeń i postaci związanych z pierwszymi wolnymi wyborami z 4 czerwca 1989 roku, pierwszymi wyborami samorządowymi z 27 maja 1990 oraz wydanie publikacji książkowej złożonej ze wspomnień senatorów, wojewodów, wójtów, prezydentów oraz innych działaczy z Zamojszczyzny.

W ramach projektu odbył się także „Bieg dla Samorządności” na dystansie 8 kilometrów w którym wziął udział dyrektor, wychowawcy i młodzież. Odbyły się także spotkania z posłami i senatorami pierwszych wolnych wyborów, którzy udzielili wywiadów do książki. Obszar działalności edukacji historycznej na stałe wpisał się w funkcjonowanie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Na stronie internetowej bursy zamieszczane są informacje o trwających i zrealizowanych wielowymiarowych działaniach kulturalnych.
Z myślą o młodzieży, która uczestniczy w projektach historycznych, organizowane są spotkania z żywą historią, rozmowy ze świadkami dramatycznych wydarzeń czasu wojny i okupacji oraz przełomowych czasów nam współczesnych. Wszystko to służy promocji historii Polski i w sposób szczególny wzmacnia pamięć o przeszłości naszego miasta i Zamojszczyzny.

Młodzież corocznie uczestniczy w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” i w rocznicach Zbrodni Katyńskiej na zaproszenie zamojskiej Rodziny Katyńskiej. Od 2012 roku, kiedy przed bursą staną pomnik poświęcony ofiarom Katynia i zasadzone zostały Dęby Pamięci w hołdzie oficerom wywodzącym się z
Zamojszczyzny, młodzież oddaje hołd ich pamięci składając kwiaty przy pomniku i zapalając znicze. W bursie odbywają się spotkania, projekcje filmów, wystawy fotografii czy prezentowana jest literatura tematyczna znajdują się w Centrum Biblioteczno – Multimedialnym bursy.

Wychowankowie z sukcesami uczestniczą w konkursach o tematyce historycznej, m. in. w konkursie organizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy AK oddział w Zamościu. Od wielu lat trwa także współpraca z Książnicą Zamojską. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w Biesiadach Literackich czy Zamojskich Festiwalach Książki. Dyrektor Leszczyński odebrał „ Złotą Obwolutę” – wyróżnienie jakie otrzymała Bursa Międzyszkolna w Zamościu w kategorii instytucji aktywnie współpracującej z Książnicą Zamojską.
Od 2016 roku Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu przy współpracy z Wydawnictwem „Tawa” w Chełmie oraz z Książnicą Zamojską, jest głównym organizatorem ogólnopolskiego konkursu literacko historycznego dla młodzieży burs i internatów.

Na konkurs, w wyznaczonym terminie, należy przysyłać niepublikowane dotąd utwory własne: wiersze, opowiadania lub komiksy. Uroczyste podsumowanie konkursu, rozdanie nagród i promocja książki złożonej z utworów młodych autorów oraz dołączonych wspomnień świadków historii, odbywa się w bursie. W ten sposób ukazały się kolejne publikacje:

• „Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych” ( 2017)
• „ Polska Droga do Niepodległości” (2018)
• „ Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.”
• W przygotowaniu znajduje się książka czwartej edycji konkursu i ósma publikacja w dorobku bursy pt. „ Jest takie miejsce, jest taki kraj. ( 2019 – 2021) Prace konkursowe zostały odłożone ze względu na Covid-19. Rozwiązanie konkursu i powiadomienie uczestników nastąpiło w grudniu 2020 r.

Decyzją Jury Ogólnopolskiego Konkursu literacko – historycznego dla Burs i Internatów pt. „ Jest takie miejsce, jest taki kraj”, w składzie: Pani Halina Zielińska (Książnica Zamojska),Pan Waldemar Taurogiński (Wydawnictwo „Tawa”), Pan Waldemar Leszczyński ( Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu):

W kategorii „opowiadanie”:

I Miejsce Katarzyna Rosołowska (Na lipę Piotrawińską- Monstera) Bursa Szkolna nr 5 w Lublinie Wychowawca: Anna Mikłasz
II Miejsce Zuzanna Kuchowicz (Słupca moje miasto- Zuzulkax) Bursa Szkolna nr1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu Wychowawca: Agnieszka Tokarek – Walczak
III Miejsce Dominika Królczyk (Krwawa Wigilia w Ochotnicy-Dominika) Internat Międzyszkolny w Starym Sączu Wychowawca: Ewa Kujawa- Szura, Halina Popiela
Wyróżnienie Agata Mądral (Krok od śmierci –Pisarka ) Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu Wychowawca: Aleksandra Kotowicz

W kategorii „wiersz”:
I Miejsce Patrycja Wójcik (Prochem i cieniem – Ada Vinci) Internat Zespołu Szkół Gospodarczych wRzeszowie Wychowawca: Anna Koryl
II Miejsce Kamila Milanowska (Kontrowersja Prawdy -Wisienka) Bursa Szkolna Nr 2 Dolna Panny Marii w Lublinie Wychowawca: Katarzyna Rosłoń
III Miejsce Katarzyna Siwek (Wioska Moja – Kate) Bursa Szkolna Nr 2 Dolna Panny Marii w Lublinie Wychowawca: Renata Bielecka
Wyróżnienie Andżelika Boś (Ropczycki Odys – Nela Krecik) Internat Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie Wychowawca: Anna Koryl

W kategorii „ komiks”:
Wyróżnienie za udział w konkursie w kategorii „komiks” Marta Wasiak (Komiks Bolimów 1915 – Polskie Ypres Arielka) Bursa Zespołu Szkół w Łowiczu
Wychowawca: Agnieszka Szuluk

Ze względu na czas pandemii, o terminie uroczystego rozdania nagród i promocji książki powiadomimy Państwa w osobnych wiadomościach, kiedy taki termin zostanie ustalony i będzie możliwy do realizacji.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *