Jubileusz 20 – lecia Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu

Z okazji zbliżającego się Jubileuszu 20 – lecia Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu ,podjeliśmy działania związane ze wznowieniem przewodnika „ Zamość to lubię – miasto młodych”, który w pierwszym wydaniu ukazał się w 2014 roku, w ramach projektu edukacyjnego mającego na celu przybliżenie naszym wychowankom historii i kultury Zamościa.

Uczestnicy projektu gromadzili informacje o Zamościu, odkrywali przeszłość miasta i poznawali jego wybitnych przedstawicieli, a także uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym miasta, poprzez udział w warsztatach, plenerach, konkursach, wycieczkach i spotkaniach. Inspiracją dla młodzieży były prace znanego zamojskiego artysty – fotografa Stanisława Orłowskiego. Podążając śladem wykonanych kilkadziesiąt lat temu zdjęć, wychowankowie bursy wykonali nowe, współczesne fotografie tych samych zabytków i miejsc, które znalazły się w publikacji.

Przewodnik w drugim wydaniu posiada odświeżoną okładkę i szatę graficzną. Jest to jedna z wielu publikacji, które – począwszy od 2013 roku, wydane zostały w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Placówka od wielu lat realizuje projekty edukacyjne i konkursy literacko – historyczne, których inicjatorem i pomysłodawcą jest pan Waldemar Leszczyński:
* „ Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień” – tematem przewodnim pierwszej publikacji, była historia II wojny światowej, na którą złożyły się zebrane przez młodzież wspomnienia świadków czasu niemieckiej i sowieckiej okupacji. Książka stanowi zapis żywej historii, ocalając od zapomnienia tragiczne ludzkie losy. W ramach projektu młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu, w Konferencji dla uczczenia 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz w uroczystościach upamiętniających 70. Rocznicę powstania w Sobiborze. Odbyło się spotkanie z Żołnierzami AK, warsztaty dziennikarskie, plastyczne, fotograficzne, wystawa prasy wojennej i wiele innych.
* „Młodzi dla wolności” była drugą z kolei publikacją o tematyce historycznej. Młodzież poprzez udział w projekcie, odkrywała proces zmian ustrojowych w naszym kraju i poznawała krok po kroku narodziny wolności, którą wywalczyło pokolenie naszych rodziców i dziadków. Działacze zamojskiej „Solidarności” dzielą się w niej wspomnieniami z czasu internowania. Placówka została w tym czasie laureatem ogólnopolskiego konkursu „ Młodzi dla wolności 2014.”
* „Zamość to lubię – miasto młodych” to trzeci projekt edukacyjny podjęty w bursie, zakończony wydaniem książki – przewodnika, pod tym samym tytułem.
* „ Młodzi dla Samorządności” – celem książki było przypomnienia wydarzeń i postaci związanych z pierwszymi wolnymi wyborami z 4 czerwca 1989 roku, pierwszymi wyborami samorządowymi z 27 maja 1990 oraz wydanie publikacji książkowej złożonej ze wspomnień senatorów, wojewodów, wójtów, prezydentów oraz innych działaczy z Zamojszczyzny.

W ramach projektu odbył się także „Bieg dla Samorządności” na dystansie 8 kilometrów w którym wziął udział dyrektor, wychowawcy i młodzież. Odbyły się także spotkania z posłami i senatorami pierwszych wolnych wyborów, którzy udzielili wywiadów do książki. Obszar działalności edukacji historycznej na stałe wpisał się w funkcjonowanie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Na stronie internetowej bursy zamieszczane są informacje o trwających i zrealizowanych wielowymiarowych działaniach kulturalnych.
Z myślą o młodzieży, która uczestniczy w projektach historycznych, organizowane są spotkania z żywą historią, rozmowy ze świadkami dramatycznych wydarzeń czasu wojny i okupacji oraz przełomowych czasów nam współczesnych. Wszystko to służy promocji historii Polski i w sposób szczególny wzmacnia pamięć o przeszłości naszego miasta i Zamojszczyzny.

Młodzież corocznie uczestniczy w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” i w rocznicach Zbrodni Katyńskiej na zaproszenie zamojskiej Rodziny Katyńskiej. Od 2012 roku, kiedy przed bursą staną pomnik poświęcony ofiarom Katynia i zasadzone zostały Dęby Pamięci w hołdzie oficerom wywodzącym się z
Zamojszczyzny, młodzież oddaje hołd ich pamięci składając kwiaty przy pomniku i zapalając znicze. W bursie odbywają się spotkania, projekcje filmów, wystawy fotografii czy prezentowana jest literatura tematyczna znajdują się w Centrum Biblioteczno – Multimedialnym bursy.

Wychowankowie z sukcesami uczestniczą w konkursach o tematyce historycznej, m. in. w konkursie organizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy AK oddział w Zamościu. Od wielu lat trwa także współpraca z Książnicą Zamojską. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w Biesiadach Literackich czy Zamojskich Festiwalach Książki. Dyrektor Leszczyński odebrał „ Złotą Obwolutę” – wyróżnienie jakie otrzymała Bursa Międzyszkolna w Zamościu w kategorii instytucji aktywnie współpracującej z Książnicą Zamojską.
Od 2016 roku Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu przy współpracy z Wydawnictwem „Tawa” w Chełmie oraz z Książnicą Zamojską, jest głównym organizatorem ogólnopolskiego konkursu literacko historycznego dla młodzieży burs i internatów.

Na konkurs, w wyznaczonym terminie, należy przysyłać niepublikowane dotąd utwory własne: wiersze, opowiadania lub komiksy. Uroczyste podsumowanie konkursu, rozdanie nagród i promocja książki złożonej z utworów młodych autorów oraz dołączonych wspomnień świadków historii, odbywa się w bursie. W ten sposób ukazały się kolejne publikacje:

• „Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych” ( 2017)
• „ Polska Droga do Niepodległości” (2018)
• „ Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.”
• W przygotowaniu znajduje się książka czwartej edycji konkursu i ósma publikacja w dorobku bursy pt. „ Jest takie miejsce, jest taki kraj. ( 2019 – 2021) Prace konkursowe zostały odłożone ze względu na Covid-19. Rozwiązanie konkursu i powiadomienie uczestników nastąpiło w grudniu 2020 r.

Decyzją Jury Ogólnopolskiego Konkursu literacko – historycznego dla Burs i Internatów pt. „ Jest takie miejsce, jest taki kraj”, w składzie: Pani Halina Zielińska (Książnica Zamojska),Pan Waldemar Taurogiński (Wydawnictwo „Tawa”), Pan Waldemar Leszczyński ( Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu):

W kategorii „opowiadanie”:

I Miejsce Katarzyna Rosołowska (Na lipę Piotrawińską- Monstera) Bursa Szkolna nr 5 w Lublinie Wychowawca: Anna Mikłasz
II Miejsce Zuzanna Kuchowicz (Słupca moje miasto- Zuzulkax) Bursa Szkolna nr1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu Wychowawca: Agnieszka Tokarek – Walczak
III Miejsce Dominika Królczyk (Krwawa Wigilia w Ochotnicy-Dominika) Internat Międzyszkolny w Starym Sączu Wychowawca: Ewa Kujawa- Szura, Halina Popiela
Wyróżnienie Agata Mądral (Krok od śmierci –Pisarka ) Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu Wychowawca: Aleksandra Kotowicz

W kategorii „wiersz”:
I Miejsce Patrycja Wójcik (Prochem i cieniem – Ada Vinci) Internat Zespołu Szkół Gospodarczych wRzeszowie Wychowawca: Anna Koryl
II Miejsce Kamila Milanowska (Kontrowersja Prawdy -Wisienka) Bursa Szkolna Nr 2 Dolna Panny Marii w Lublinie Wychowawca: Katarzyna Rosłoń
III Miejsce Katarzyna Siwek (Wioska Moja – Kate) Bursa Szkolna Nr 2 Dolna Panny Marii w Lublinie Wychowawca: Renata Bielecka
Wyróżnienie Andżelika Boś (Ropczycki Odys – Nela Krecik) Internat Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie Wychowawca: Anna Koryl

W kategorii „ komiks”:
Wyróżnienie za udział w konkursie w kategorii „komiks” Marta Wasiak (Komiks Bolimów 1915 – Polskie Ypres Arielka) Bursa Zespołu Szkół w Łowiczu
Wychowawca: Agnieszka Szuluk

Ze względu na czas pandemii, o terminie uroczystego rozdania nagród i promocji książki powiadomimy Państwa w osobnych wiadomościach, kiedy taki termin zostanie ustalony i będzie możliwy do realizacji.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *