Maria Gmyz- ostatnie pożegnanie

W katedrze zamojskiej pod przewodnictwem biskupa Mariusza Leszczyńskiego w poniedziałek 15.02. o godz.11.00 odbyło się ostatnie pożegnanie Marii Gmyz – architekta, radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu PiS, zastępcę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i działaczkę społeczną..

W żałobnej mszy świętej uczestniczyli; parlamentarzyści, władze województwa, władze Zamościa, rodzina i przyjaciele.

List kondolencyjny od wicepremiera Jacka SasinaSpieszmy si ę kochać ludzi bo tak szybko odchodzą. Z wielkim smutkiem żegnamy dziś Marię Gmyz, radną Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu PiS, zastępcę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, działaczkę społeczną. W naszej pamięci zapisze się jako ceniona i wielokrotnie nagradzana architekt, zasłużona nie tylko dla renesansu Zamościa ale dla całej Lubelszczyzny. Śp Maria Gmyz zostawia po sobie wiele wspaniałych projektów budynków użyteczności publicznej oraz świątyń na terenie diecezji zamojsko -lubaczowskiej. Bardzo ważną postacią w jej życiu był św. JP II. Właśnie jemu poświęciła część swojej artystycznej pracy. W naszej pamięci zapisze się jako autorka przepięknego projektu ołtarza, na którym liturgię podczas wizyty w Zamościu w czerwcu 1999 roku odprawiał papież JP II.Kilka lat później wykonała projekt pomnika Ojca św. przed kościołem pw..Mb .Kr Polski a w 20 lecie papieskiej wizyty z jej inicjatywy nadano imię  skwerowi  przed katedrą., w której towarzyszymy w jej ostatniej drodze.Śp.Marę Gmyz zapamiętamy jako osobę życzliwą i okazującą dobre serce potrzebującym. Angażując się w inicjatywy prowadzone przez ruchy katolickie każdego dnia stała na straży wartości chrześcijańskich...

Pracowaliśmy razem od wielu lat –  powiedział –  prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk jej dzieła są obecne wokół nas.Jej poezja zostanie i w życzliwej pamięci zachowamy ją i drobną ale wielkim sercem osobę, która.zapisała się na kartach historii naszego miasta na zawsze. Będziemy pamiętać ją jako przykładnego obywatela , jako osobę, która we właściwy sposób spożytkowała swoje życie dla dobra Zamościa,jego mieszkańców, nas wszystkich.

Wśród uczestników był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Była przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem, z żelazną konsekwencją realizującym stawiane sobie cele – mówi minister Przemysław Czarnek:Mam nadzieję, że jesteśmy już bardzo blisko odnowienia Akademii Zamojskiej, ale to ona przez ostatnie co najmniej dwie dekady konsekwentnie, nie zważając na różne trudności stała na czele komitetu odbudowy Akademii Zamojskiej. Jestem przekonany, że uda się nam to zrobić niebawem i to będzie również jej ogromna zasługa. My jako katolicy wierzymy, że życie nasze zmienia się ale się nie kończy.

Była w stu procentach oddana działalności na rzecz regionu – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa: – Wiele osób pamięta ją jako architekta pięknego ołtarza Jana Pawła II, z którego w 1999 roku odprawiał mszę. To ogromna strata dla Zamościa i Zamojszczyzny. Będzie nam jej bardzo brakowało.

Maria Gmyz była inicjatorką powołania katolickich szkół publicznych im. św. Ojca Pio w Zamościu: – Wśród różnych pól zainteresowań Marii Gmyz była troska o wychowanie młodego pokolenia – mówi dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj:Tej determinacji bardzo było potrzeba, gdy powstawały szkoły katolickie w Zamościu. Pani Maria była w grupie tych osób, które odczytały pięknie tę ideę rozwoju młodzieży przez wartości. Za to dzisiaj jako cała społeczność naszej szkoły katolickiej bardzo serdecznie chcemy podziękować.

Maria Gmyz otrzymała pośmiertnie odznakę honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.

Maria Gmyz zmarła 10 lutego w Zamościu w wieku 65 lat. Spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w miejscowości Hostynne pod Hrubieszowem.

O postać – Maria Gmyz pisaliśmy TUTAJ

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *