III Podróż Szkoleniowo – Historyczna uczniów klas wojskowych z ZSP Nr 2 w Zamościa

45 uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu 22 września br. uczestniczyło w ,,III Podróży Szkoleniowo – Historycznej do Janowa Lubelskiego” w Ośrodku MAKADAN. – Adam Mak

Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz polepszenie kondycji fizycznej uczniów, uczenie się działania zespołowego i integracja zespołów klasowych.

W konkurencji strzeleckiej czołowe miejsca zajęli:
1. Konrad Krawczyk,
2. Eryk Nawrocki,
3.Rafał Sokół,
4. Jakub Pieprzowski,
5. Michał Huk.

Tor sprawnościowy najszybciej pokonali:
1. Piotr Bociorowski,
2. Maciej Grabek,
3. Szymon Zalesiński,
4. Krystian Jakubczak,
5. Damian Nawrocki.

Uczniowie oprócz doskonalenie umiejętności wojskowych uczestniczyli również w wycieczce na Porytowe Wzgórze., czyli miejsce bitwy partyzanckiej w 1944. Położone na Równinie Biłgorajskiej, nad Branwią, 15 km na południe od Janowa Lubelskiego.

Bitwa na Porytowym Wzgórzu, największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich, była wynikiem akcji Sturmwind I, związanej z zabezpieczeniem przez wojska niemieckie zaplecza zbliżającego się frontu wschodniego. 14 czerwca 1944 okrążone polskie i radzieckie oddziały partyzanckie (ok. 3 tys. żołnierzy), pod dowództwem ppłk. Nikołaja Prokopiuka (Прокопюк Николай Архипович), po całodziennej bitwie zdołały wyjść z okrążenia. Siły niemieckie uczestniczące w akcji ocenia się na ok. 30 tys. żołnierzy. Na miejscu bitwy znajduje się cmentarz partyzancki i pomnik według projektu Bronisława Chromego odsłonięty w 1974.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie ,,Jesteśmy z Tobą- Bądź z Nami” we współpracy z Dyrekcją ZSP nr 2 w Zamościu.

ZADANIE ZOSTAŁO DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *