Były Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Horst Köhler odwiedził Zamość

11 maja 2024 r. odwiedził Zamość były Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Horst Köhler.

Horst Köhler – ur. 22 lutego 1943 w Skierbieszowie) – niemiecki polityk CDU, 1 maja 2000 do 4 marca 2004 dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od 1 lipca 2004 roku do 31 maja 2010 prezydent Republiki Federalnej Niemiec.

Urodził się w rodzinie chłopskiej, jako jeden z ośmiorga potomstwa. Jego rodzice byli Niemcami besarabskimi i do II wojny światowej mieszkali w mieście Rîșcani w należącej wówczas do Rumunii Besarabii (obecnie Mołdawia). W wyniku porozumień paktu Ribbentrop-Mołotow Besarabia została anektowana przez ZSRR po ultimatum skierowanym w czerwcu 1940 do Rumunii i ludność niemiecka została stamtąd przesiedlona (ściślej – repatriowana do Rzeszy w ramach tzw. akcji Heim ins Reich)[a]. Köhlerowie początkowo znaleźli się w Niemczech, a w 1942 w wyniku akcji kolonizacyjnej osiedlono ich w Skierbieszowie koło Zamościa. W 1944 matka Horsta Köhlera przesiedlona została z nim i trojgiem jego rodzeństwa do Łodzi ze względu na nasilającą się na Zamojszczyźnie działalność partyzancką, a następnie w styczniu 1945 cała rodzina uciekła przed Armią Czerwoną, osiedlając się w okolicach Lipska, gdzie objęli niewielkie gospodarstwo rolne. Ze względu na kolektywizację rolnictwa w NRD osiem lat później Köhlerowie uciekli przez Berlin Zachodni do Niemiec Zachodnich i po czterech latach pobytu w obozach dla uchodźców osiedlili się na stałe w Ludwigsburgu (Badenia-Wirtembergia).

Podczas wizyty spotkał się ze studentami Akademii Zamojskiej w dawnym gmachu uczelni, wziął udział w Sympozjum Naukowym Akademii Zamojskiej pt. ,,Historia- Europa- Bezpieczeństwo”, a także złożył kwiaty na Rotundzie.

Delegacji z Niemiec towarzyszyli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zamościu, Prezydent Miasta Zamość Rafał Zwolak oraz delegacja z ukraińskiego miasta Bełz i powiatu czerwonogrodzkiego.

/ infp UM, /informacje o prezydencie Wikipedia

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *