Był i jest wśród nas – spotkanie autorskie z Januszem Kawałko

Fundacja Gaudium et Spes oraz Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie zaprosiła na cykl spotkań pt,,

Spotkajmy się … ze św. Janem Pawłem II

przypominających nam postać św. Jana Pawła II .

Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy.

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 r. papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.

Ósma pielgrzymka 5-17 czerwca 1999 r. była najdłuższa ze wszystkich podróży Jana Pawła II do Polski. W czasie 13-dniowego pobytu odwiedził 22 miasta i trzy wsie: Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Radzymin, Sandomierz, Zamość, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Gliwice, Stary Sącz, Wadowice i Częstochowę oraz wioski w Puszczy Augustowskiej: Leszczewo, Studzieniczną i Gorczycę.

 12 VI 1999 r  papież Jan Paweł II odwiedził Zamość. Jedną z osób, która miała zaszczyt witać ,relacjonować i dokumentować tę wizytę był dziennikarz Janusz Kawałko, który wydał kolejną już książkę z tego spotkania, tym razem książkę pt.,, Był i jest wśród  nas – Zamojskie spotkania z Janem Pawłem II” , którą zaprezentował w niedzielę 19 marca o godz.16.00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie.

Papież Jan Paweł II przez ponad 26 lat pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik.

Encyklika to pismo w formie listu papieża do biskupów i wiernych całego świata. Porusza najistotniejsze problemy z zakresu doktryny wiary, organizacji Kościoła, życia chrześcijańskiego, kultu oraz w kwestiach społecznych. Początkami sięga czasów apostolskich, gdy Piotr, Paweł, Jakub czy Jan kierowali listy do poszczególnych Kościołów lokalnych.

Po raz pierwszy terminu “encyklika” użył papież Marcin I w VII wieku. Od czasów Benedykta XIV tytuły encyklik wyznaczają pierwsze słowa tekstu zapowiadające podjętą problematykę.

“Redemptor hominis” (“Odkupiciel człowieka”) – to pierwsza, programowa encyklika ogłoszona przez Jana Pawła II w marcu 1979 r. Program swego pontyfikatu papież streścił w zdaniu: “człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła”. W tym dokumencie papież podkreślił “niezbywalną godność i wartość każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie czy kulturę”. Jak napisał, każdy znajduje prawdziwą i niezbywalną godność w Chrystusie. “Człowiek odnajduje w nim swoją właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa” – podkreślił papież.

“Dives in misericordia” (“O Bożym miłosierdziu”) – encyklika z listopada 1980 r. poświęcona jest w głównej mierze znaczeniu problematyki miłosierdzia bożego i moralności chrześcijańskiej. Jak napisał Jan Paweł II, boże miłosierdzie “w swoim właściwym i pełnym kształcie objawia się jako dowartościowanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i człowieku”.

“Laborem exercens” (“O pracy ludzkiej”) – w dokumencie z września 1981 r. zawarta jest analiza problematyki pracy ludzkiej we współczesnym świata. Papież przedstawia ideę pierwszeństwa osoby ludzkiej wobec rzeczy i samej pracy, która – według Jana Pawła II – winna być środkiem utrzymania i pomnażania dobrobytu kraju oraz samorealizacji człowieka. Papież omawia też uprawnienia pracowników oraz rolę i zadania związków zawodowych.

“Slavorum Apostoli” (“Apostołowie Słowian”), poświęcona dziełom misyjnym Kościoła) – w tej encyklice z czerwcu 1985 r. papież ukazuje misyjne i kulturowe znaczenie dzieła Cyryla i Metodego dla współczesnego Kościoła i świata. Wskazuje na związek między wiarą i kulturą. Przedstawia sposoby pokonywania podziałów między narodami i Kościołami chrześcijańskimi. Rysuje wizję powszechności Kościoła, obejmującego różne tradycje kulturowe z poszanowaniem ich odrębności.

“Dominum et Vivificantem” (“O Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata”) – w kolejnej encyklice ogłoszonej w maju 1986 r. papież nawiązuje do wiary Kościoła sformułowanej na Soborze Powszechnym w Konstantynopolu w 381 r. i wyznawanej do dzisiaj w Credo: “Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela”. Jest on dopełnieniem Ojca i Syna. To Duch Święty – nauczał – pozwala człowiekowi dostrzec grzech. “+Przekonanie o grzechu+ staje się równocześnie przekonaniem o tym, że grzech może być odpuszczony, a człowiek może odzyskać poczucie godności umiłowanego dziecka bożego”.

“Redemptoris Mater” (“Matka Odkupiciela”) – w wydanej w marcu 1987 r. encyklice Jan Paweł II ukazuje centralne miejsce i rolę Maryi w Kościele. W dokumencie tym papież wskazał na znaczącą rolę kobiety w Kościele.

“Sollicitudo rei socialis” (“Troska o sprawy społeczne”) – w encyklice wydanej w grudniu 1987 r. papież koncentruje się na kwestiach społecznych. Encyklika ta zachęca do angażowania się w kształtowanie stosunków społecznych zgodnie z zasadą solidarności, a nie przez eliminację przeciwników politycznych czy przemoc. Solidarność – według papieża – to “mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”. Jan Paweł II pisze też o zagrożeniach życia ludzkiego i pokoju w wyniku podziałów na wrogie bloki polityczne. Akcentuje konieczność uwzględnienia w posłudze Kościoła osób cierpiących niedostatek materialny i duchowy.

“Redemptoris Missio” (“Misja Odkupiciela”) – dokument z grudnia 1990 r. – omawia teologiczne podstawy ewangelizacji. Jan Paweł II charakteryzuje współczesną działalność misyjną; wskazuje, że powinna ona obejmować m.in. środowiska imigrantów, młodzież, skupiska biedy, wielkie miasta.

“Centesimus annus” (“W setną rocznicę encykliki +Rerum Novarum”) – encyklika ogłoszona w maju 1991 r. poświęcona jest załamaniu się ideologii marksistowskiej i upadkowi systemu komunistycznego. Jan Paweł II rozwija główne tezy katolickiej nauki społecznej w aspekcie upadku doktryn totalitarnych. Uznając osiągnięcia gospodarcze kapitalizmu, zwraca uwagę na zagrożenie wartości etycznych, wynikające z zasad liberalizmu.

“Veritatis splendor” (“Blask prawdy”) – ogłoszona w sierpniu 1993 r. omawia zagadnienia moralne. Encyklika ukazuje oparte na Piśmie Świętym, a także tradycji, racje moralnego nauczania Kościoła. Papież podkreśla w dokumencie nierozerwalny związek między wiarą i moralnością oraz między wolnością i prawdą.

“Evangelium vitae” (“Ewangelia życia”) – w dokumencie opublikowanym w marcu 1995 r. Jan Paweł II broni wartości, a także nienaruszalności życia ludzkiego. Wykłada w niej i rozwija znane stanowisko Kościoła w sprawie aborcji i eutanazji oraz zajmuje się szczegółowo naturalnymi metodami planowania rodziny, zachęcając do ich stosowania. Występuje przeciwko eksperymentom biologicznym i genetycznym na człowieku, sprzecznym z “Bożym zamysłem”.

“Ut unum sint” (“Abyśmy byli jedno”) – encyklika ogłoszona w grudniu 1995 r. poświęcona jest działalności ekumenicznej. Papież omawia w niej zagadnienia dialogu katolików z chrześcijanami prawosławnymi i protestanckimi na temat zjednoczenia Kościoła chrześcijańskiego.

“Fides et ratio” (“Wiara i rozum”) – ogłoszona w kwietniu 1998 r. ukazuje relacje zachodzące między wiarą i rozumem. “Filozofia otwarta na tajemnicę i na jej objawienie może dopomóc teologii w zrozumieniu, że mądrość treści wiary sprzyja godności człowieka i jego rozumowi” – napisał Jan Paweł II.

“Ecclesia in Eucharistia” (“O Eucharystii w życiu Kościoła” ) – to ostatnia encyklika Jana Pawła z kwietnia 2003 r. Papież podkreśla w niej, że “Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Papież odpowiada na nurtujące wielu chrześcijan pytanie, czy jest zgodne z nauką Kościoła wspólne sprawowanie Eucharystii przez różne Kościoły chrześcijańskie (np. przez katolików i prawosławnych lub katolików i protestantów).

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Gaudium et Spes.

“Wydarzenie „„Spotkajmy się ze św. Janem Pawłem II” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”.

Patronat honorowy sprawują: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu, Pan Jacek Sasin – wicepremier i minister Aktywów Państwowych, Pani Beata Mazurek – europoseł Parlamentu Europejskiego.

Patronat medialny sprawują: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA, Kronika Tygodnia, portal życiezamoscia.pl.

Sponsorami i darczyńcami wydarzenia są: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o., Nadleśnictwo Tomaszów i Mircze.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *