BEZPIECZNE WAKACJE

STRAŻ

Koniec wakacji to dobry czas na podsumowania. Wypada zauważyć, że minione wakacje można uznać za stosunkowo bezpieczne. W lipcu i sierpniu na terenie powiatu zamojskiego wystąpiło 233 zdarzenia z czego 91 pożarów (w tym 15 określanych jako średnie), 134 miejscowe zagrożenia oraz 8 alarmów fałszywych. W porównaniu do ubiegłego roku wakacje te były bezpieczniejsze za sprawa mniejszej ilości interwencji spadek o 85, szczególnie pożarów, gdyż w bieżącym roku było mniej o 77.
Największe w tym roku pożary generujące duże straty to: pożar garażu ul. Majdan w dniu 01.07 straty 140 tys.; pożar tartaku w Majdanie Wielkim w dniu 04.07 straty 120 tys.; pożar prasy do słomy i ścierniska Niewirków w dniu 5.08. straty 150 tys. W okresie dwóch miesięcy 33 razy doszło do pożarów słomy, zboża na pniu oraz ściernisk. Dwa razy paliły się kombajny zbożowe 31 lipca, Bereść, straty 40 tys.; Brody Małe 08sierpnia, straty 5 tys.
Z pośród 134 miejscowych zagrożeń, 26 interwencji dotyczyło zdarzeń drogowych, kolejne 34 interwencje powodowane były przez niesprzyjające warunki atmosferyczne powodujące łamanie się drzew i konarów, wypompowywanie wody z podtopionych obiektów. Dra razy (Cześniki Kolonia, Udrycze Kolonia) spadające konary spowodowały uszkodzenie budynków, w jednym przypadku upadający konar uszkodził samochód osobowy. w tych zdarzeniach nikt nie został poszkodowany, straty wyniosły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
W okresie od 01 czerwca do 31 sierpnia, w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym na bazie OSP w Krasnobrodzie, funkcjonował Czasowy Posterunek PSP, w którym całodobowo pełniło służbę 4 ratowników. W trakcie funkcjonowania posterunku nie odnotowano wystąpienia większych zagrożeń na wskazanym terenie.
Podczas wakacji, Komenda Miejska PSP w Zamościu włączyła się do programu “Wędrująca Estrada – Postaw na Rodzinę” organizowana na przełomie lipca i sierpnia na terenie zamojskich osiedli. Strażacy posługując się fantomem, przekazywali informacje dotyczące sposobów postępowania podczas wykonywania zewnętrznego masażu serca. Takie działania wydatnie podnoszą świadomość o sposobach postępowania w przypadku zatrzymania akcji serca.
Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu
mł. bryg. Andrzej Szozda

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *