Akcja „Warto Być Polakiem” przypomni o wybitnych mieszkańcach Lubelszczyzny

Urząd Marszałkowski w Lublinie zaprasza mieszkańców regionu do włączenia się w program „Warto Być Polakiem”. Akcja ma ruszyć 2 maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Program ma promować i przypominać mieszkańcom Lubelszczyzny o najwybitniejszych postaciach i najważniejszych wydarzeniach historycznych dla Polski w kontekście województwa lubelskiego.

– Przykładem może tu być Jan Paweł II – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Lubelszczyzna to miejsce, gdzie mamy bardzo dużo postaci historycznych i wydarzeń związanych z najświetniejszymi kartami w naszej historii, kartami patriotycznymi. Jan Paweł II, który przez 24 lata był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – warto wspomnieć tego wielkiego Polaka w kontekście jego zasług dla Lubelszczyzny, dla kraju i świata.

Marszałek Stawiarski zaprasza też wszystkich do współpracy. Osoby prywatne i instytucje mogą zgłaszać pomysły na różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne: – Zachęcamy wszystkich do tego, żebyście państwo zgłosili się do nas z pomysłem w jaki sposób można te akcenty patriotyczne podkreślić w oparciu o te wydarzenia, które chcemy obchodzić. Pamiętajmy, że 100-lecie urodzin Jana Pawła II, beatyfikacja księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego czy też 40-lecie strajków lubelskich, czyli powstanie wielkiego ruchu Solidarności – warto o tych wydarzeniach w różny sposób opowiedzieć na nowo – podkreśla Jarosław Stawiarski.

Program „Warto być Polakiem” rozpocznie się 2 maja.

– Ta data to nie przypadek – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa: – Zwłaszcza w dobie koronawirusa, czyli kryzysu, w którym jak najbardziej potrzebujemy solidarności i pomocy pomiędzy Polakami, apelujemy o to, aby 2 maja wywiesić flagę, zamanifestować przywiązanie do polskości, bo warto być Polakiem. Warto w tym wspaniałym roku, roku wspaniałych rocznic, przypominać to, co w polskiej historii najpiękniejsze, przypominać te wydarzenia i te osoby, które odcisnęły ogromne piętno w historii narodu polskiego, a również w historii całego świata – dodaje Michał Mulawa.

Urząd Marszałkowski zapowiedział też wsparcie dla zgłaszanych w ramach programu inicjatyw.

Szczegóły dotyczące programu „Warto być Polakiem” oraz formularz zgłoszeniowy znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Warto być Polakiem

Opublikowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Środa, 29 kwietnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.