41 Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska – wyjście na Jasną Górę

Taką właśnie drogę wybrali pątnicy, którzy 2 sierpnia wyruszyli z Zamojskiej Katedry na szlak 41 Pieszej Pielgrzymki Zamojsko – Lubaczowskiej na Jasną Górę do Częstochowy.

W tym roku tematem wędrowania na Jasną Górę jest hasło trwającego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Słowa te będą  przypominać niesamowitą prawdę, wielokrotnie powtarzaną przez papieża Franciszka, że Kościół nie jest supermarketem, wspólnotą dla idealnych i „nadających się”, ale szpitalem dla ludzi chorych i potrzebujących lekarza. Chcemy w czasie tych „rekolekcji w drodze” przyjrzeć się roli Kościoła w Bożych planach i zrozumieć dlaczego jest on najlepszą i najpewniejszą drogą do osiągnięcia zbawienia. Chcemy także odkryć tę prawdę, że każdy z nas ma w nim swoje miejsce i zadanie do spełnienia. W rozważaniach nad Chrystusowym Kościołem pomagać pielgrzymom będzie ojciec duchowny – ks. Mariusz Skakuj.

Dodajmy, że historia Pielgrzymki Zamojskiej sięga 1982 roku. Zamość znajdował się wówczas w diecezji lubelskiej, skąd wędrowała już od kilku lat pielgrzymka na Jasną Górę. Przedstawiciele Kurii Biskupiej zaproponowali, aby ziemia zamojska stała się kolebką nowej pielgrzymki do Częstochowy. Organizację jej powierzono ks. Czesławowi Galkowi, ówczesnemu wikariuszowi w zamojskiej kolegiacie.

Pierwsze pielgrzymki były bardzo liczne, gromadziły dzieci, młodzież i starszych. W latach dziewięćdziesiątych w Pielgrzymce Zamojskiej brali liczny udział mieszkańcy Ukrainy, również skauci francuscy i wielokrotnie, osoby pochodzące z Anglii, Francji, czy nawet Kanady. Był to czas wielkiego rozkwitu ruchu pielgrzymkowego. W latach 1996 – 2000 organizatorem pielgrzymki był ks. Błażej Górski. Jedną z licznych pielgrzymek była pielgrzymka w 1999 roku. Był to rok spotkania z Ojcem Świętym w Zamościu 12 czerwca. Od 2001 roku pielgrzymce przewodniczył ks. kan. Tadeusz Bastrzyk, ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Jacek Rak. W latach 2010 – 2012 pielgrzymką kierował ks. Marcin Zaburko. Pielgrzymka Piesza na stałe jest wpisana w liturgiczny kalendarz diecezji. Jest to okazja do pogłębienia wiary i jej manifestacji.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *