28. edycja MDFR „Sacrofilm” – zamojski benefis Krzysztofa Zanussiego

Poszukiwanie piękna, dobra i prawdy to myśl przewodnia 28. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”, która odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 18-22 lutego 2024.

W ofercie przeglądu znalazły się filmy, które mogą być drogowskazem w poszukiwaniu wartości, które łączą ludzi niezależnie od wyznawanej wiary. Pomocni w objaśnianiu zawiłości filmowych będą zaproszeni filmoznawcy, teolodzy, twórcy filmowi, a także przedstawiciele festiwali religijnych z Włoch i Armenii.

Aż 9 różnorodnych propozycji filmowych czeka na publiczność Sacrofilmu. Wśród nich filmy dokumentalne, fabularne a także animacje. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie zamojski benefis Krzysztofa Zanussiego, który od 25 lat patronuje Sacrofilmowi, a w tym roku obchodzi 85. rocznicę swoich urodzin. Wizycie reżysera (19.02.2024, godz. 18:00) towarzyszyć będzie projekcja filmu „Kodeks kultury wg Krzysztofa Zanussiego” w reżyserii Vlada Robskiego. Mnóstwo w nim subtelnych kadrów przedstawiających atmosferę domu reżysera, ale też ukraińskie i włoskie pejzaże. To także filmowy zapis rozmów uczeń-mistrz o sztuce, wartościach i życiu.

Mocnym punktem Sacrofilmu będą filmy fabularne – a wśród nich przedpremierowy pokaz „Strefy interesów” (seans 22.02.2024 godz. 18:00). To brytyjsko-polska koprodukcja, która zdobyła aż 5 nominacji do Oscara. Studium banalności zła, przedstawiające codzienne życie komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny. Przed projekcją słowo wstępne wygłosi Tomasz Hanejko – kierownik Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Kolejna propozycja to „Sundown” Michaela Franco (seans 21.02.2024 godz. 18:00). Film stawia pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze, miłość, więzi? A może ich brak? W czasie Sacrofilmu dwukrotnie pokazywany będzie film „Figurant” Roberta Glińskiego – opowieść o agencie SB, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. To portret psychologiczny agenta, który zaczyna wchodzić w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni. Mimo, że akcja tego filmu dzieje się w latach 60. – myślę, że ten bohater jest bardzo współczesny – stwierdza reżyser (seans 20.02.2024 o godz. 11:00 i 18:00).

W repertuarze Sacrofilmu znalazła się włoska perełka – film o pierwszej bożonarodzeniowej szopce, którą w XIII w przygotował św. Franciszek w miejscowości Greccio. Projekcja filmu „La stella di Greccio” oraz spotkanie z przedstawicielami włoskiego festiwalu Popoli e religioni odbędzie się 18 lutego o godz. 15:00. Z kolei przedstawicielka festiwalu Fresco z armeńskiego Erywania, zaprezentuje sacrofilmowej publiczności krótkometrażową animację „Recipe in Exile” o tradycjach i dziedzictwie Ormian (projekcja 20.02.2024 godz. 18:00 przed filmem Figurant).

W ramach rekolekcji filmowych widzowie będą mieli okazję zobaczyć francuski hit kinowy: „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” (seans 19.02.2024 godz. 11:00) oraz film Roberta Glińskiego „Figurant” (seans 20.02.2024 godz. 11:00). Swoje rekolekcje filmowe będą mieli także najmłodsi kinomani – szkoły podstawowe (klasy 1-6) – organizatorzy zapraszają na projekcję animacji o objawieniach Matki Bożej w Guadelupe pt. „Juan Diego posłaniec z Guadalupe”. Rekolekcjom filmowym dla dzieci towarzyszyć będzie ks. Andrzej Mulka oraz zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza (pokaz w dniu 21.022024 godz. 11:00, wstęp wolny, odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina, liczba miejsc ograniczona).

Lokalnym akcentem w czasie Sacrofilmu będzie projekcja filmu „Brat Anatol Apostoł Maryi”, który powstał z inicjatywy m.in. Legionu Maryi w Zamościu i ks. J. Z. Ciżmińskiego. To dokument o Anatolu Kaszczuku, oficerze Wojska Polskiego, więźniu Kozielska, Griazowca, żołnierzu Armii Andersa, twórcy Legionu Maryi (seans 22.02.2024 godz. 11:00).

Szczegółowe informacje, repertuar, opisy filmów, ceny biletów: www.sacrofilm.pl i www.stylowy.net oraz w kasie kina.

28. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
18-22 lutego 2024

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *