Zatrzymania za wyłudzenia 25 mln zł podatku VAT

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KMP w Zamościu zatrzymali 3 osoby biorące udział w procederze wystawiania oraz użytkowania poświadczających nieprawdę faktur VAT. Faktury na łączną kwotę około 25 mln zł dotyczyły fikcyjnych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z zamojskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali trzy osoby współdziałające w nielegalnym procederze wystawiania i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę i nierzetelnymi fakturami VAT. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa dolnośląskiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu z lokalizacją w Jeleniej Górze. Działalność przestępcza zatrzymanych obejmowała okres od sierpnia 2019 roku do grudnia 2022 roku i była zlokalizowana we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i innych miejscach województwa dolnośląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Ich proceder polegał na wystawieniu ponad 4 800 sztuk fikcyjnych faktur VAT, poświadczających nieprawdę, co do przeprowadzonych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów o łącznej wartości ponad 19 milionów złotych netto i podatku VAT w kwocie ponad 4 miliony złotych. Faktury te wykorzystywali w dokumentacji finansowo księgowej. Na podstawie fikcyjnych faktur VAT podejrzani dokonywali rozliczeń finansowych. Wykonywali również sprzedaż towarów i usług oraz używali podrobionych i poświadczających nieprawdę faktur VAT na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych brutto, celem wykorzystania ich w dokumentacji finansowo księgowej siedmiu podmiotów. Podejrzani podawali również nieprawdę w złożonych deklaracjach podatkowych, powodując zaniżenie podatku należnego w łącznej kwocie ponad 7 800 000 złotych.

Zatrzymani, dwaj mężczyźni w wieku 46 i 47 lat oraz 43-letnia kobieta, usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, w tym zarzut zbrodni z uwagi na łączną wartość faktur przekraczającą dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Dwóch podejrzanych w miniony czwartek decyzją Sądu Rejonowego w Zamościu zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. 43-latka została objęta policyjnym dozorem oraz zakazem opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Za popełnienie przestępstwa tzw. “zbrodni vatowskiej” grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *