„Zapora” wreszcie w Zamościu!

„I zawsze zwycięstwo musiało Ich być…” – widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych  (18 września 2022 r., godz. 18:00, Zamojski Dom Kultury)

W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Zamojskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia WEST mamy przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie „ I zawsze zwycięstwo musiało Ich być… – widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych”, które odbędzie się już 18 września 2022 r. w Zamojskim Domu Kultury (początek o godz. 18:00). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera. Hieronim Dekutowski prawdopodobnie walczył z Niemcami już w kampanii wrześniowej, wśród obrońców Lwowa. Później przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w Armii Krajowej.  W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. To legendarny bohater Lubelszczyzny, w tym oczywiście Zamojszczyzny, gdzie szczególnie wsławił się ocaleniem wielu mieszkańców od niemieckiej akcji wysiedleńczej.

Ten projekt artystyczny powstał w 2019 r., jako efekt współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, specjalnie na 70. rocznicę rozstrzelania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych. Premiera widowiska miała miejsce dokładnie w dniu ww. okrągłej rocznicy – 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.

Plany organizacji całej trasy koncertowej szlakiem bojowym „Zaporczyków” przerwała w 2020 roku pandemia. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej na organizację kolejnych wydarzeń, a także pozyskaniu zgody na prezentację widowiska od jego producenta – Instytutu Pamięci Narodowej.  Dzięki temu pierwsze z wydarzeń, planowanych na lata 2022 i 2023 zaplanowaliśmy właśnie w Zamościu. Kolejne odbędą się w Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Bełżycach, Lublinie i Rzeszowie.

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość.

Więcej informacji:           

www.stowarzyszeniewest.pl   

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *