Zielone światło dla Filharmonii w Zamościu

Nowa siedziba Namysłowiaków i zarazem centrum konferencyjne o której marzą nie tylko zamojscy melomani przybliża się do możliwości realizacji. Wszystko za sprawą pozytywnej decyzji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

O tym co daje ta decyzja rozmawialiśmy z wiceprezydent Zamościa, Małgorzatą Bzówką:

Życie Zamościa– Jak doszło do tego, że Narodowy Instytut Dziedzictwa wyraził pozytywną opinię na to, aby w naszym mieście powstała Filharmonia?

Małgorzata Bzówka– Narodowy Instytut Dziedzictwa przede wszystkim zaopiniował pozytywnie zmiany do Miejscowego Programu Zagospodarowania Przestrzennego, co oznacza że docelowo w miejscu tym może być zlokalizowana Filharmonia.

ŻZ- Co zadecydowało o tej decyzji?

Małgorzata Bzówka –Przede wszystkim nasza determinacja i taka niekwestionowana chęć pozyskania tej opinii z tego względu, że byliśmy przekonani co do tego, że ta lokalizacja jest najwłaściwsza. Ze względów komunikacyjnych, ze względu bliskości Starego Miasta. Lokalizacja ta będzie takim pomostem pomiędzy starą częścią a nową miasta Zamość. Bardzo się z tego cieszę, że dostaliśmy zielone światło pod tym względem. Że mamy możliwość wprowadzenia zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Przed nami decyzja, czy uchwała Rady Miasta o przyjęciu tych zmian, a następnie szukanie świetnej agencji projektowej, która nam zaproponuje mam nadzieję przepiękny budynek, no i oczywiście pieniądze, pieniądze , pieniądze… bo trzeba będzie mieć pieniądze, żeby sfinansować to przedsięwzięcie.

ŻZ–A gdzie Miasto Zamość zamierza szukać tych pieniędzy?

Małgorzata Bzówka – Będziemy chcieli pozyskać środki z budżetu państwa przede wszystkim oraz z funduszy zewnętrznych jeżeli takie możliwości się pojawią. No i oczywiście jakąś cząstkę budżet miasta również dołoży. Dla mnie to taki mały kroczek do tego, żeby Filharmonia się w mieście pojawiła i była możliwość przeniesienia przede wszystkim Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, która jest naszą dumą, do właściwych…do normalnych warunków pracy.

ŻZ – A co z poprzednią koncepcją budowy Filharmonii (poznaliśmy ją prawie dwa lata temu- przyp. red.)? Czy pojawi się nowy projekt czy ten przedstawiony zostanie zmieniony?

 –Małgorzata Bzówka – To co dotychczas powstało to koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni czyli nie jest to projekt budowlany, nie jest to projekt wykonawczy. Więc to jest jakby etap wstępny, który miał wywołać dyskusję na temat po pierwsze tego, że siedziba Orkiestrze się należy, jest jej potrzebna i żeby również mieszkańcy zrozumieli taką potrzebę. Żeby rada Miasta przychyliła się do tego, aby tą potrzebę zauważyć. Więc tak naprawdę koncepcja która powstała była dokumentem wstępnym oczywiście bardzo dla nas istotnym. Ważnym, bo również zaproponowała pewne ograniczenia dla tego terenu, zagospodarowała tą przestrzeń w związku z tym pewne rozwiązania już zastosowała. Projekt który powstanie prawdopodobnie będzie w dużej mierze się na tym opierał, z tego względu, że już pewne pieniądze z budżetu miasta zostały na ten cel wydane.

ŻZ – Czy wiadomo już jak duże środki potrzeba będą na tą inwestycję?

Małgorzata Bzówka – Tutaj można, póki co na razie tylko dywagować…czy z palca wyssać kosztorys…tak naprawdę już w koncepcji pojawiła się taka kwota w wysokości bodajże 50 mln złotych. Mając świadomość tego w jaki sposób ten teren zostanie zagospodarowany, mając świadomość jak bardzo roboty budowlane od momentu kiedy koncepcja powstawała do tej chwili kiedy ceny wzrosły…W tej chwili można mówić o kwocie rzędu może nawet 70 mln. Ale ciężko jednoznacznie powiedzieć na dzisiaj ile. O tym powie kosztorys wynikający z projektu wykonawczego.

ŻZ- Czy można już mówić o jakimś terminie pierwszych prac?

Małgorzata Bzówka – Pierwsza procedura to zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ta procedura będzie trwała około 3 miesięcy. Mam nadzieję, że ze względu iż pewne prace już zostały poczynione dla tego miejsca, a zostały wyłączone tylko ze względu na to, że nie było pozytywnej opinii to wrócimy do tego stanu rzeczy i mam nadzieję jak najszybciej to będzie możliwe te zmiany zostaną wprowadzone. No i później dalszy proces.

ŻZ- Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Pierwotną koncepcja budowy zamojskiej Filharmonii  znajdziecie TUTAJ

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *